Imieniny:
Gagrieli, Liwii, Leonarda
Użytkowników on-line: 43

Szukaj na stronie

Najnowszy numerZatrudnianie "na czarno" przestanie być proste?

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy, nakazującej pracodawcy podpisywanie umowy z pracownikiem przed rozpoczęciem dnia pracy, a nie przed jego końcem, został pozytywnie zaopiniowany przez sejmową komisję ds. zmian w kodyfikacjach. Nowe przepisy mają zapobiegać nielegalnemu zatrudnieniu.

Wiceminister Stanisław Szwed, podczas środowego posiedzenia komusji, zaproponował także zmianę daty wejścia w życie nowelizacji. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 września 2016 roku.

Mają one zapobiegać przede wszystkim tak zwanemu "syndromowi pierwszej dniówki". Mowa tu o licznych sytuacjach, gdy w przypadku kontroli przez Państwową Inpsekcję Pracy, wykazywano, że wykonujące pracę osoby nie mają podpisanych umów. Pracodawcy mogli wtedy tłumaczyć się, że jest to pierwszy dzień pracy pracownika. Według obecnie obowiązujących przepisów, pracodawca ma prawo czekać z podpisaniem umowy do końca tego dnia.

 

Projekt ma w najbliższym czasie trafić do Sejmu, gdzie nastąpi jego drugie czytanie.
AB

 

Komentarze:
AparatZYSKODAWCY pl*.opera-mini.net
Niedziela, 2016-05-01 19:13
TAKI KAPITALIZM
Przepis powinien brzmieć : umowa powinna być podpisana i wręczona pracownikowi najpóżniej w ostatnim dniu roboczym przed umówionym terminem rozpoczęcia pracy. Sam zapis ".....przed rozpoczęcie pracy nie zabezpiecza interesów pracownika np. w sytuacji wypadku w drodze do pracy.
Dodaj komentarz
Komentarz tygodnia

Nasz Youtube

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Wydanie specjalne
Polska nszz solidarność polityka praca regiony więcej…