"Solidarność" opiniuje projekt o minimalnym wynagrodzeniu

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Prezydium KK NSZZ „Solidarność” pozytywnie zaopiniowało projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz o Państwowej Inspekcji Pracy. 
 
"Solidarność" podkreśla, że ustawa nie może być rozpatrywana w oderwaniu od obywatelskiego projektu o płacy minimalnej, przygotowanego przez Związek, którego głównym celem jest stopniowe podwyższanie minimalnego wynagrodzenia za pracę do wysokości 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w tempie zgodnym z tempem wzrostu gospodarczego. 
 
Proponowane zmiany dotyczące włączenia do porządku prawnego godzinowej płacy minimalnej mają na celu zwiększenie dochodów osób zatrudnianych w ramach umów cywilnoprawnych. Ma to szanse na realizację, ale główny cel ustawy, jakim jest przeciwdziałanie nadużywaniu umów cywilnoprawnych może nie zostać osiągnięty. Zmiany zaproponowane w projekcie są niewystarczające. 
 
Związek zaznacza, że należałoby rozpocząć prace nad systemowymi zmianami w prawie pracy, które powinny zostać zainicjowane przez Komisję Kodyfikacyjną z udziałem partnerów społecznych. Jednocześnie NSZZ „Solidarność” wskazuje na konieczność wyłączenia niektórych składników wynagrodzenia z kategorii minimalnego wynagrodzenia za pracę. 
 
Prezydium KK z zadowoleniem przyjmuje zmiany w projekcie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy dotyczące przeprowadzenia kontroli bez uprzedzenia. Jest to realizacją postulatu związków zawodowych. Zniesienie ograniczenia wysokości minimalnego wynagrodzenia dla pracowników PIP w pierwszym roku pracy do 80%  również zostaje przyjęte z satysfakcją. Poniewaz  jednak pracownicy PIP zostaną obciążeni dodatkowymi obowiązkami, należy zadbać o odpowiednie finansowanie inspekcji, co może być utrudnione ze względu na obcięcie wydatków PIP w ustawie budżetowej o około 8 milionów złotych w stosunku do projektu ustawy budżetowej.
 
Ostatnie zmiany do ustawy o zamówieniach publicznych czyli wprowadzenie obowiązku wymagania zatrudnienia na podstawie umowy o pracę oraz dalsze ograniczanie stosowania kryterium najniższej ceny powinny przyniść pozytywne efekty w walce z segmentacją rynku pracy. Z tego powodu NSZZ "Solidarność' postuluje zapisanie w Kodeksie pracy domniemania istnienia stosunku pracy, ilekroć wykonywana jest praca zarobkowa. 

fot. janeb13/pixabay.com
 

Decyzja Prezydium KK nr 25/16

www.solidarnosc.org.pl

 
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz