Debata TVP Info o nowym podatku od sprzedaży detalicznej

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
W sobotnim programie Debata TVP Info, Anna Grabowska rozmawiała z posłami oraz ekspertami o wchodzącym w życie już w najbliższy czwartek podatku zwanym popularnie podatkiem od handlu, albo od hipermarketów. Jak wyjaśniła, pieniądze z tej daniny mają zasilić Program Rodzina 500 Plus oraz wesprzeć małe polskie sklepy.

Zgodnie z ustawą, od 1 września 2016 r., jeśli przychody podmiotu sprzedającego towary na rzecz osób fizycznych lub rolników ryczałtowych nie przekroczą rocznie 17 mln zł – podatku od handlu nie będzie. Gdy będą one wyższe, handlowcy, oddadzą fiskusowi odpowiednio - albo osiem dziesiątych procenta, albo 1,4 proc.

W programie poruszono m.in. problemy optymalizacji podatkowej, możliwość stosowania klauzuli o przeciwdziałaniu unikania opodatkowania, o przewidywanej sytuacji dużych sieci handlowych, dostawców, o korzystaniu zn usług dostawy, sprzedaży przez Internet.

Wskazano szacowane przychody budżetu z podatku od handlu, które mają wynieść w br. niemal 500 mln zł, zaś w 2017 r. prawie 2 mld zł.

Eksperci odnosili się do kwestii możliwych zastrzeżeń Komisji Europejskiej do zasad polskiego podatku wskazując na wykorzystywany tam lobbing wielkich międzynarodowych sieci handlowych.

Całą Debatę TVP Info można wysłuchać tutaj: http://www.tvpparlament.pl/programy-telewizji-polskiej/tvp-info-debata-tvp-info/debata-tvp-info-27082016/26713722

Anna Grabowska
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz