Debata Trójstronna w TVP Info o kryzysie służby zdrowia

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Protesty pielęgniarek i manifestacja młodych lekarzy – czyli problemy finansowe pracowników służby zdrowia. Ale także spór konstytucyjny o nierówne traktowanie związków zawodowych, kwestie etyki zawodowej. O tym wszystkim przedstawiciele związków zawodowych i pracodawców rozmawiali w sobotniej Debacie Trójstronnej na antenie TVP Info.

Strajk pielęgniarek z Centrum Zdrowia Dziecka, domagających się podwyżek, zakończył się wprawdzie porozumieniem, ale spory zbiorowe zostały jedynie zawieszone ł- do końca roku. Kolejne strajki zapowiadają pielęgniarki ze Sląska. Do tego 18 czerwca spod ministerstwa zdrowia do kancelarii Prezesa Rady Ministrów przemaszerowali  młodzi lekarze protestując przeciwko niskim płacom - 14 zł za godzinę po wielu latach trudnej nauki; a i potem przez kolejne kilka lat ok. 2,4 tys. zł na rękę.

Rząd uważa, że sprawę płac w służbie zdrowia trzeba załatwić systemowo. Tak samo twierdzą partnerzy społeczny, a przewodniczący NSZZ „Solidarność” podkreślał taką konieczność na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego 8 czerwca w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy i ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Skąd zatem powinny pochodzić pieniądze dla służby zdrowia? Czy konieczna jest podwyżka składki zdrowotnej? Czy podwyżka wynagrodzeń należy się wszystkim grupom zawodowym w ochronie zdrowia? Jaki będzie finał skargi skierowanej przez NSZZ „Solidarność” do Trybunału Konstytucyjnego w której związek twierdzi, że niezgodne z Konstytucją są rozwiązania uwzględniające w negocjacjach płacowych tylko jeden związek zrzeszający pielęgniarki i położne, a wykluczające z nich pozostałe organizacje, do których należą przedstawicielki tego zawodu, wykluczające innych pracowników służby zdrowia, a nawet niektóre pielęgniarki?

Te i inne problemy w sobotniej Debacie Trójstronnej, której całość można wysłuchać tutaj:
http://vod.tvp.pl/25550944/18062016

AGKomentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz