Zmiany w emeryturach - nie ma porozumienia związków z pracodawcami

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Wobec zmieniającego się zdania pracodawców, nie ma możliwości uzgodnienia wspólnego stanowiska partnerów społecznych w ramach Rady Dialogu Społecznego w sprawie projektu w sprawie wieku emerytalnego.

Jak podkreślił Henryk Nakonieczny, członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, teraz można jedynie powiadomić prezydium Rady, że stanowiska uzgodnić się nie udało. Przypomniał, że organizacje pracodawców, które początkowo same zaproponowały kompromis, po dwóch dniach od niego odstąpiły.
„Taka chwiejność nie pozwala na jakiekolwiek porozumienie” - zaznaczył.

Dodał, że Solidarność podtrzymuje swoje stanowisko, iż wiek emerytalny powinien wynosić 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn zaś staż składkowy 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn. Rozwiązania te miałyby być stosowane alternatywnie:  które nastąpi szybciej.

Teraz debata nad zmianami dotyczącymi wieku emerytalnego oraz stażu składkowego przenosi się do Sejmu. Eksperci NSZZ „Solidarność” będą w niej uczestniczyć.

Anna Grabowska

fot. M. Żegliński

Komentarze:
AparatInspektor Pracy*.internetia.net.pl
Czwartek, 2016-05-12 10:50
a może na początek
... osoby które z mocą wsteczną z dniem 1 stycznia 2008 r okradziono z emerytur POmostwoych -- posiadających już minimalny wymagany okres pracy 15 lat w warunkach wykazanych poprzednio rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze ,którym zmianą odebrano już nabyty wg tego rozporządzenia wcześniejszy wiek emerytalny tylko dlatego ,że wg zmiany na dzień jej wstecznego wprowadzenia, osoby te nie mogły się legitymować 25 letnim ogólnym stażem pracy --------------po 40 latach pracy składkowych obecnie,,, wysłać na ,zasluzoną emeryturę naprawiając przy okazji krzywdy jakie Im zrobiło PO i już były by setki tysiecy miejsc pracy dla młodych
Aparatjan*.dynamic-ra-5.vectranet.pl
Wtorek, 2016-05-10 21:21
wiek
a może trzeba uzgodnić:
wiek od 43 i cofać się co rok do wieku 40 , tak samo w przypadku kobiet, co ty na to Cheniu
AparatEdek z krainy kredek*.play-internet.pl
Wtorek, 2016-05-10 08:58
Składka.
Najpierw to jest potrzeba stałego zatrudnienia i likwidacja umów śmieciowych. Jak pracownik ma wypracować emeryturę jeśli żyje w regionie o dużej stopie bezrobocia? pracując dorywczo i na czarno nie wyrobi okresu składkowego wymaganego ustawowo. Zmienić trzeba prawo pracy a później warunki wieku emerytalnego. A u nas jak zwykle zaczyna się od d-y strony.
Dodaj komentarz