Związkowiec wygrywa w sądzie z pracodawcą

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Dyrekcja sklepu Leroy Merlin Polska sp. z o.o. w Białymstoku musi przywrócić do pracy Pawła Bednarka, którego zwolniła po tym, jak wraz z innymi osobami chciał zawiązać komisję zakładową NSZZ Solidarność w miejscu zatrudnienia. Apelację dyrekcji sąd odrzucił i ponownie przyznał rację pracownikom.

Sprawa zwolnienia Pawła Bednarka toczy się przeszło dwa lata. Zaczęła się 13 lutego 2014 r. kiedy mężczyzna wraz z innymi pracownikami chciał wejść do gabinetu i wręczyć dyrektorowi sklepu w Białymstoku informację o powstaniu struktury związku zawodowego NSZZ Solidarność w tej placówce. – Dyrektor wyprosił pracowników z gabinetu. Po upływie około godziny pan Paweł Bednarek został poproszony na rozmowę do dyrektora. Od niego otrzymał pismo wypowiadające mu umowę o pracę za jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia. Dyrektor rozkazał pracownikowi natychmiastowe opuszczenie sklepu – mówi „Tygodnikowi Solidarność” radca prawny Dariusz Borowski.

19 lutego 2014 roku do Sądu Rejonowego w Białymstoku złożono pozew przeciwko Leroy Merlin Polska sp. z o.o. o przywrócenie do pracy. We wniosku Paweł bednarek zwrócił uwagę, że wypowiedzenie jest nieuzasadnione oraz, że związane jest z faktem założenia m.in. przez niego komisji oddziałowej NSZZ Solidarność w tym sklepie.

Dariusz Borowski wyjaśnia, że w czasie toczącego się procesu pracodawca zakwestionował istnienie organizacji związkowej w Leroy Merlin Polska sp. z o.o.: – Stwierdzono, że organizacja związkowa nie ma statusu organizacji zakładowej, a tym samym powód nie powinien korzystać z ochrony z art. 32 ustawy o związkach zawodowych.

3 grudnia 2015 roku sąd przyznał rację zwolnionemu i przywrócił go do pracy. – Sąd uznał, iż wypowiedzenie jest nieuzasadnione oraz że przede wszystkim nie potwierdziły się żadne zarzuty z tego wypowiedzenia. Ponadto Sąd uznał, że powód korzystał z ochrony z art. 32 ustawy o związkach zawodowych, zakazującego wypowiadania umowy o pracę bez zgody organizacji związkowej – dodaje prawnik.

Leroy Merlin Polska sp. z o. o. wniósł apelację. – W dniu 28 kwietnia br. wyrokiem sygn. akt V Pa 16/16 Sąd Okręgowy oddalił apelację pozwanego pracodawcy, podzielając wszystkie ustalenia Sądu Rejonowego. Wyrok jest prawomocny – podkreśla Dariusz Borowski.

Izabela Kozłowska

Komentarze:
Aparatdziałacz*.opera-mini.net
Sobota, 2016-04-30 09:14
PRAWDA W OCZY
Napiszcie ilu członków Komisji Zakładowych NSZZ "S" białostockie sądy nie przywróciły do pracy.
Dodaj komentarz