Zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków, likwidacja tzw. godzin karcianych, czy sprawa dalszego funkcjonowania gimnazjów – to kwestie, o którym dyskutowała Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, z członkami Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność. Związkowcy nie kryją nadziei na dobrą współpracę z nową szefową MEN.
– Od dawna zależało nam, aby za edukację była odpowiedzialna osoba, która zna specyfikę naszej branży i ma doświadczenie pracy w niej. Nowa szefowa MEN wie, z jakimi problemami boryka się polskie szkolnictwo, jakie są bolączki nauczycieli. Cieszymy się, że minister Zalewska słucha strony społecznej i jest chętna do podjęcia rozmów nawet na trudne tematy. To daje nadzieję na dobrą współpracę, która przełoży się na poprawę sytuacji i jakości polskiej edukacji – mówi Teresa Misiuk zastępca przewodniczącego Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.
Zmiany, zmiany, zmiany…
Podczas spotkania minister mówiła o planowanych zmianach w ustawie o systemie oświaty i w Karcie nauczyciela. Wśród nich wymieniła m.in. wzmocnienie roli kuratora i przywrócenie obowiązku szkolnego od 7 lat. – Stanowisko Solidarności w sprawie sześciolatków pozostało niezmienne. Naszym zdaniem to rodzice mają decydować, czy ich dziecko powinno rozpocząć naukę w szkole. Po zapowiadanych zmianach tak właśnie będzie. Co ważne rodzice będą mogli, a nie będą musieli zasięgać opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. To nie tylko ułatwi całą procedurę, ale także odciąży poradnie i usprawni ich funkcjonowanie – wyjaśnia Misiuk.
Kolejną oczekiwaną przez oświatową Solidarność zmianą jest zniesienie obowiązku tworzenia zespołów szkolno-przedszkolnych, co wymaga ogromnych nakładów finansowych na adaptację pomieszczeń: sal lekcyjnych, stołówek, czy sanitariów, tak, aby były one zgodne z wymogami m.in. Sanepidu. Szkoły, które od 1 września 2016 nie sprostają wymaganiom, nie będą mogły stać się zespołami. Tym samym zmniejszy się nabór uczniów, zaś to w konsekwencji może doprowadzić do redukcji etatów nauczycielskich.
Iza Kozłowska
Cały artykuł w najnowszym numerze "TS" (49/2015)
fot. M. Żegliński