Sejm przyjął ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Sejm przyjął ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej. Nowy podatek, który obciąży głównie duże sieci handlowe, ma dostarczyć do budżetu ponad 1,5 mld zł rocznie. W ocenie handlowej „S” ustawie powinny towarzyszyć rozwiązania chroniące pracowników.
 
Ustawa zakłada dwie stawki podatku – 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł, a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku będzie więc wynosić 204 mln zł, co oznacza, że mniejsze placówki handlowe nie zostaną nim objęte. Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 września tego roku.

Przedmiotem opodatkowania będzie przychód ze sprzedaży detalicznej, czyli sprzedaży dokonywanej na rzecz konsumentów. Przychód nie będzie obejmował należnego podatku VAT. W podstawie opodatkowania nie będzie uwzględniana sprzedaż na rzecz przedsiębiorców. Zwolniona z podatku będzie również sprzedaż przez internet.
 
Koniec z wyprowadzaniem zysków

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy, jej celem poza zwiększeniem dochodów budżetu ma być ograniczenie procederu unikania płacenia podatków przez zagraniczne sieci handlowe. Skala tego zjawiska jest potężna. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, dziesięć największych sieci działających w Polsce stosując różnego instrumenty tzw. optymalizacji podatkowej, zapłaciło w 2014 roku zaledwie 500 mln zł podatku dochodowego. W tym samym roku ich przychody w naszym kraju wyniosły ok 110 mld zł.
 
Więcej na solidarnosc.org.pl
Foto: T.Gutry

Tagi:

Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz

Tagi: