Wiceminister Finansów: Deficyt budżetu na 2017 nie przekroczy 3% PKB

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
W kolejnym punkcie posiedzenie Rady Dialogu Społecznego wiceminister finansów Leszek Skiba przedstawił członkom RDS informację na temat przyjętych założeń projektu budżetu państwa na rok 2017 r.

Zaznaczył, że szczególnie istotne jest przy przed rokiem 2017 deficyt budżetowy nie przekroczył  3 proc. PKB.

Jak podał, według przyjętych przez rząd założeń przyszłorocznego budżetu, gospodarka w przyszłym roku urośnie o 3,9 proc. (rok 2016 to 3,8 proc.)

Resort podkreśla pozytywne znaczenie Programu Rodzina 500 Plus na popyt wewnętrzny, który ma odrywać zasadniczą rolę we wzroście PKB.

W 2017 r. ceny mają wzrosnąć o 1,3 procent, a stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec przyszłego roku spadnie do 8,1 procent. Spadek bezrobocia ma wynikać z faktu chęci zatrudniania kolejnych pracowników przez przedsiębiorców. Wzrost ten ma wynieść 0,8 proc. w 2017 r.

Płaca minimalna ma wzrosnąć do 2 tys. zł. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ma wzrosnąć o 4,6 proc. w 2017 r. (4,9 proc. W 2016 r.).

Wskaźniki te, jak podał wiceminister Skiba, oznaczają, że poziom deficytu budżetowego w 2017 r. wynieść ok. 2,8-2,9 proc., a zatem nie przekroczy 3 proc. PKB przez co nie grozi nam procedura nadmiernego deficytu.

Dodał, że wiele zależy też od tego, w jaki sposób zostanie przeprowadzona zmian wieku emerytalnego, jak zostanie rozwiązana kwestia tzw. klina podatkowego, jak zostanie uszczelniony system podatkowy, jak będzie wyglądała sytuacja gospodarcza na świecie.

Po informacji na temat założeń budżetowych, rozpoczęła się dyskusja związków zawodowych i pracodawców w tej sprawie.

Anna Grabowska

fot. pixabay.com/CC0


Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz