RDS. Waloryzacja przyszłoroczny rent i emerytur na poziomie ustawowego minimum

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2017 r. na poziomie ustawowego minimum, wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2016 r. NSZZ „Solidarność” proponowało,y było to 50 proc. zaznaczając, że w tej sprawie konieczne są rozwiązania systemowe.

Przedstawiając tę propozycję wzięto pod uwagę: sytuację finansów publicznych, w tym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych; ograniczone możliwości finansowe państwa, wynikające ze stabilizującej reguły wydatkowej i zasad unijnych; potrzebę zabezpieczenia w budżecie na 2017 r. dodatkowych środków na zaplanowane działania.

NSZZ „Solidarność” we wspólnym stanowisku przyjętym razem z dwiema pozostałymi centralami związkowymi zaproponowały, by wskaźnik waloryzacji emerytur i rent powinien, zdaniem związków zawodowych, wynosić nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w 2016 r. zwiększony o co najmniej 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w roku 2016.

NSZZ „Solidarność” opowiada się również przeciwko tegorocznemu jednorazowemu dodatkowi do świadczeń emerytalno-rentowych podkreślając, że nie zwiększa to podstawy wymiaru świadczeń. Tm samym nie ma wpływu na ich wysokość w kolejnych latach. Postuluje podejście systemowe zmierzające do zwiększenia świadczeń emerytalnych i rentowych. Przypomina też, że nadal obowiązuje uzgodnienie, że połowa wzrostu PKB ma być przeznaczana na poprawą sytuacji materialnej emerytów i rencistów. Nie jest to jednak realizowane.

Anna Grabowska
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz