Celnicy i pracownicy służb skarbowych obawiają się zwolnień. Resort finansów ich nie wyklucza. O tych problemach rozmawiali 16 czerwca na posiedzeniu doraźnego zespołu RDS ds. Krajowej Administracji Skarbowej związkowcy pracodawcy i strona rządowa.
„Prace nad ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej zostaną zawieszone na czas wakacji, by dać sobie czas ma porozumienie. Rozmów nie należy prowadzić w atmosferze sporu” - poinformował w czwartek w Radzie Dialogu Społecznego minister Henryk Kowalczyk przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Zaznaczył, że okres Szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży nie jest dobrym okresem na prowadzenie rzeczowego dialogu. Minister zapewnił, że prace nad ustawą zostaną wznowione na początku września br. Dodał, że oczekuje, iż praca na granicach, przynajmniej w lipcu, przebiegała w sposób niezakłócony.
„Rząd będzie pracował nad rozwiązaniami, które w sposób możliwie najlepszy zawodową i partnerów społecznych,szczególnie związki zawodowe i stronę rządową” - powiedział Kowalczyk.
NSZZ „Solidarność” przyjęła tę propozycja podkreślając jednak, że Solidarność powinna brać udział w spotkaniach na reformą administracji skarbowej, co dotychczas nie miało miejsca, a jest to największa reprezentatywna centrala związkowa. Minister Kowalczyk zapewnił, że dalsze rozmowy będą prowadzone z udziałem wszystkich związków zawodowych.
Niepokój związków zawodowych w związku z reformą administracji skarbowej budzi zapis projektu ustawy o KAS, z którego wynika, że ”stosunki pracy oraz stosunki służbowe osób odpowiednio zatrudnionych albo pełniących służbę w izbach administracji skarbowych, jednostkach łączonych albo znoszonych, wygasają z dniem 30 czerwca 2017 r.”, chyba że dostaną pisemną propozycję określającą nowe warunki zatrudnienia albo pełnienia służby.
Związki żądają gwarancji zatrudnienia dla stałych pracowników podmiotów (służba celna, izby skarbowe, urzędy kontroli skarbowej) mających wejść w skład KAS od 1 stycznia 2017 r.
Anna Grabowska
fot. T. Gutry