Imieniny:
Adrianny, Kazimierza, Wacława
Użytkowników on-line: 8

Szukaj na stronie

Najnowszy numerBadanie "Work Service". Polacy obawiają się imigrantów

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Różnice wyznaniowe i inna mentalność to główne powody, dla których Polacy obawiają się imigrantów. Z raportu Work Service "Migracje zarobkowe Polaków" wynika, że w ciągu ostatniego pół roku wzrósł odsetek rodaków mających obawy związane z napływem imigrantów z zagranicy do Polski.
 
Badanie wykazało, że od jesieni ubiegłego roku nastąpił wyraźny wzrost negatywnych nastrojów związanych z napływem imigrantów do Polski. Jeszcze w 2015 roku osób obawiających się imigrantów było 48%, a w 2016 roku odsetek ten wzrósł do 55%.
 
W ubiegłym roku podstawowym powodem braku zadowolenia z przyjazdów imigrantów był strach o pracę – aż 38% osób wskazywało większą konkurencję na rynku pracy jako główną przyczynę obaw. W tym roku jedynie 17% badanych widzi w imigrantach zagrożenie dla własnej sytuacji zawodowej. Ważniejszym powodem, dla którego imigranci nie są akceptowani w Polsce, są różnice wyznaniowe wskazane przez aż 65% badanych oraz inna mentalność, którą wymieniło 64% osób.
 
Eksperci wyjaśniają, że wraz z umacnianiem się rynku pracownika w Polsce, rośnie również poczucie bezpieczeństwa wśród polskich pracowników. Obawy o utratę zatrudnienia czy strach przed długotrwałym bezrobociem to sytuacje o charakterze incydentalnym.
 
Polacy z jednej strony mają spore obawy związane z przyjezdnymi, z drugiej zaś strony deklarują, że chętnie chcieliby pracować z obcokrajowcami. W badaniu Work Service chęć współpracy z osobami innej narodowości wyraziło 64% badanych. Najchętniej Polacy zdobywaliby doświadczenie zawodowe pracując z obywatelami tych krajów, do których sami chętnie emigrują – Amerykanami (32%), Brytyjczykami (30,5%), Niemcami (23,2%).
 
Tylko co piąty Polak chciałby współpracować z Ukraińcami, którzy z kolei należą do najliczniejszej grupy imigrantów pracujących obecnie w Polsce.
 
red.hd

Źródło: solidarnosc.org.pl
Foto. solidarnosc.org.pl (fot.W.Obremski)

Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Komentarz tygodnia

Nasz Youtube

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Wydanie specjalne
Polska nszz solidarność polityka praca regiony więcej…