„S” wywalczy wolne niedziele? Zbieramy podpisy pod obywatelskim projektem ustawy

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Wolne niedziele dla pracowników handlu – o zrealizowanie tego postulatu od dawna walczy „Solidarność”. Teraz jednak po swojej stronie ma także organizacje pracodawców, społeczne i pozarządowe.

Z inicjatywy Sekretariatu Banków, Handlu i Usług NSZZ „Solidarność” powstał komitet obywatelski, który będzie zbierał podpisy pod projektem ustawy ograniczającej handel w niedziele. Zakaz handlu w niedziele miałby objąć nie tylko 1,5 mln pracowników tej branży, ale także kilkaset tysięcy zleceniodawców.

Obecnie trwa zbieranie podpisów, na które prawo przewiduje trzy miesięcy. Oznacza to, że podpisy trzeba przekazać do NSZZ „Solidarność” najpóźniej do 30 czerwca br. Po złożeniu wniosku odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie, po którym ustawa trafi do komisji sejmowej, gdzie ostatecznie zostanie wypracowany kształt ustawy.

Pobierz listę do zbierania podpisów w pliku docx

Pobierz listę do zbierania podpisów w pliku PDF

– Pora skończyć z tą nową świecką tradycją, że w niedziele rodziny chodzą do supermarketu – mówił Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „S” podczas prezentacji projektu, która miała miejsce 28 kwietnia w Centrum Dialogu Społecznego „Dialog” w Warszawie. – Polacy powinni w tym czasie spędzać czas ze swoimi rodzinami, chodzić do teatru czy do kina.

Ustawa zakłada liczne wyłączenia dopuszczające handel w niedzielę np. na stacjach benzynowych, w kioskach, sklepach na dworcach autobusowych, kolejowych, portach lotniczych, strefach wolnocłowych, piekarniach, obiektach infrastruktury kryzysowej, szpitalach, szkołach.

– Nasza inicjatywa ma na celu przede wszystkim poprawienie losu polskich pracowników pracujących w handlu – przekonywał Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Banków, Handlu i Usług NSZZ „S”.

W skład komitetu obywatelskiego weszli przedstawiciele m.in. Związku Rzemiosła Polskiego, Akcji Katolickiej, KZPRSS Społem, Polskiej Izby Handlowej, Federacja ZZ Handlu i Spółdzielczości OPZZ, Lewiatana, Stowarzyszenia Zdrowa Praca, Misji Gabriela, Polskiej Izby Paliw Płynnych, Polskiej Grupy Supermarketów.

Pobierz listę do zbierania podpisów w pliku docx

Pobierz listę do zbierania podpisów w pliku PDFfot. pixabay.com/CC0


Komentarze:
AparatKatarzyna*.dynamic.chello.pl
Niedziela, 2016-08-14 13:17
W Krakowie nikt nie zbiera podpisów
Dlaczego w Krakowie nikt nie zbiera podpisów.Nie wszyscy mogą odszukać informacji na ten temat w internecie i wydrukować listy.Nawet kościół milczy na ten temat.Gdzie są działacze Solidarność,wyjdzcie z listami na ulice,bo nic z tego nie będzie.
AparatKatarzyna*.dynamic.chello.pl
Niedziela, 2016-08-14 13:10
W Krakowie nikt nie zbiera podpisów
Dlaczego w Krakowie nie ma osób zbierających podpisy.Nie wszyscy mogą wydrukować sobie listy.Nawet kościół milczy na ten temat.Organizacja zbiórki podpisów to jakaś tragedia.
Dodaj komentarz