Wzrost wynagrodzeń był tematem spotkania ministra Konstantego Radziwiłła w Ministerstwie Zdrowia z udziałem związków zawodowych i samorządów medycznych.
Spotkanie odbyło się 15 grudnia z inicjatywy ministra. Tematem była sprawa wzrostu wynagrodzeń – zarówno rozwiązań doraźnych jak i systemowych.
Przedstawiciele samorządów i związków zawodowych przedstawili ocenę aktualnej sytuacji i propozycję rozwiązań kryzysu, jaki nastąpił po wprowadzeniu rozporządzenia w sprawie podwyżek dla pielęgniarek i położnych.
Wszyscy uczestnicy spotkania potwierdzili, iż utrzymanie rozwiązań zapisanych w wyżej wymienionym rozporządzeniu nie jest możliwe, rozwiązanie to – jak ocenił Jarosław Lange członek Rady z NSZZ „Solidarność” w trakcie Rady Dialogu Społecznego - narusza ład prawny, ład społeczny i ład pracowniczy. Czytaj więcej
Uczestnicy spotkania w Ministerstwie Zdrowia rozważając zapisy prawne stwierdzili, że nie chodzi o odebranie podwyżek dla pielęgniarek i położnych, ale o przygotowanie ustawy o charakterze incydentalnym, która obejmie wszystkich pracowników oraz wskazywała źródło finansowania podwyżki.
Pracodawcy bowiem podkreślili iż realizacja kolejnej transzy podwyżek dla pielęgniarek i położnych zmusi ich do ograniczenia wydatków na świadczenia zdrowotne i spowoduje dalsze zadłużanie szpitali.
Konkludując minister zdrowia stwierdził: w systemie musi być więcej pieniędzy – może to nastąpić między innymi poprzez przejęcie finansowania części procedur przez budżet Państwa. Jednocześnie stwierdził, iż w najbliższym czasie przedstawi propozycje rozwiązań doraźnych jak i modeli docelowych.
Szanując instytucje dialogu społecznego, przy Ministerstwie Zdrowia zostanie powołany Zespół Branżowy, który niezwłocznie ma rozpocząć prace.
W celu znalezienia optymalnych rozwiązań minister zwrócił się do polskich placówek dyplomatycznych o zebranie informacji jak funkcjonują systemy płacowe w innych krajach i posłużyć się tym jako wzór do negocjacji.
Przedstawiciele NSZZ "Solidarność" zadeklarowali gotowość do współpracy nad rozwiązaniami systemowymi, ale podkreślili, że w pierwszej kolejności muszą być przygotowane i wdrożone podwyżki obejmujące wszystkie grupy zawodowe funkcjonujące w ochronie zdrowia.
Kolejne rozmowy odbędą się w styczniu przyszłego roku.
fot. M. Żegliński
www.solidarnosc.org.pl