Imieniny:
Flicyty, Kajetana, Pauli
Użytkowników on-line: 9

Szukaj na stronie

Najnowszy numerBezrobocie po pięćdziesiątce

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Pamiętam taki dowcip, gdy kwestia podniesienia wieku emerytalnego była w Polsce tematem numer jeden. Czyli jakieś trzy lata temu. Jeden starszy bezrobotny pyta drugiego: o co chodzi z tym wiekiem emerytalnym? A ten mu odpowiada: będziesz dwa lata dłużej bezrobotny.

I proszę. Jak podają wyniki badania „Pracodawcy o pracownikach 50+” tylko 36 proc. osób po pięćdziesiątce utrzymuje się z pracy zarobkowej. I co ciekawe badanie to pokazuje również – przynajmniej w deklaracjach – że pracodawcy nie stosują kryterium wieku podczas rekrutacji nowych pracowników. Wręcz przeciwnie, deklarują zainteresowanie takimi pracownikami!

Co na to twórcy raportu, czyli „Rzetelna Firma”? Stwierdzają, że osoby 50+ są czynne zawodowo i poszukują pracy, tylko brak odpowiednich stanowisk dla tej grupy wiekowej. To ważne stwierdzenie: brak odpowiednich stanowisk dla tej grupy wiekowej!

I tu wracamy do sedna. Na to, do czego doszli eksperci „Rzetelnej Firmy” zwracaliśmy uwagę w licznych wystąpieniach, kampaniach i protestach, przeciwstawiając się wydłużeniu wieku emerytalnego. Ostrzegaliśmy, że bez reformy – lub raczej uzdrowienia – rynku pracy, wydłużenie wieku przede wszystkim wypchnie z rynku pracy osoby starsze. I choć raport mówi o 50+, jeszcze gorsza jest sytuacja 60+. Mówiliśmy, że w pierwszej kolejności należy mówić o demografii, medycynie pracy, o umowach śmieciowych, prewencji wypadkowej, a dopiero finałem uporządkowania tych obszarów może być rozmowa o wieku emerytalnym.

Ale nie! PO-PSL wiedziały lepiej i dzisiaj coraz lepiej widać, jakie mamy tego skutki. I wcale nie chce mi się po raz kolejny powtarzać – a nie mówiliśmy?
 
Marek Lewandowski


Komentarze:
AparatTarnand*.hsd1.il.comcast.net
Poniedziałek, 2015-11-30 10:56
Mam wrażenie że w Polsce w dalszym ciągu w tym względzie jest również dość duży brak zrozumienia tematu. Do niedawna wszystkim pracodawcom potrzebni byli młodzi, profesjonali, znający biegle 6 języków, dyspozycyjni 24/7 i mający 20 lat doświadczenia zawodowego. Takich ludzi nie ma więc w końcu nie wiem kogo udawało im się zatrudniać. Teraz są zainteresowani 50-latkami ... i też nie ma takich którzy pasowaliby do istniejących wakatów. Znaczy, jeszcze nie potrafimy myśleć i oceniać normalnie.
AparatGrzegorz Iwanicki*.internetdsl.tpnet.pl
Poniedziałek, 2015-11-30 09:46
Czy Państwo Polskie interesuje się tym z czego utrzymuje się pozostałe 64 %?
To było oczywiste. Sam mam w rodzinie takie osoby po 50-ce, które straciły pracę i kończy im się zasiłek. Szanse na jakąś normalną pracę mają prawie zerową.
Dodaj komentarz
Komentarz tygodnia

Nasz Youtube

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Wydanie specjalne
Polska nszz solidarność polityka praca regiony więcej…