Sukces Solidarności! Ponad 500 tys. podpisów za wolnymi niedzielami

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
518 tys. podpisów zebrano pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. – To nasze 500 plus dla pracowników, którzy w niedzielę powinni odpoczywać i spędzać czas z rodzinami – podkreśla Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność i jednocześnie pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Podpisy złożono u Marszalka Sejmu Marka Kuchcińskiego. W październiku projektem zajmą się posłowie.
 
W południe przedstawiciele Solidarności przynieśli do Sejmu podpisy zbierane pod obywatelskim projektem ustawy ograniczającej handel w niedzielę. 
 
Spotkanie z Marszalkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim choć krótkie, to wierzę, że będzie bardzo owocne. Marszałek bardzo pozytywnie odniósł się do naszej inicjatywy i obiecał, że już na początku października projekt będzie poddany pracy Sejmu. Trzy razy próbowaliśmy i tym razem musi się udać. Wszystkie czynniki: gospodarcze, społeczne i polityczne przemawiają na korzyść naszego projektu – mówi „Tygodnikowi Solidarność” Alfred Bujara.


 
 
Złożony dziś w Sejmie projekt zyskał poparcie wielu organizacji społecznych, w tym katolickich. Zaangażowali się w niego także, oprócz NSZZ Solidarność, przedstawiciele innych organizacji pracowniczych i pracodawców. Projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele zyskał poparcie polskiego episkopatu.
 

 

Wbrew manipulacjom powtarzanym w mediach przez przeciwników projektu nie wprowadza całkowitego zakazu handlu. W myśl projektu otwarte będą małe sklepiki, stacje benzynowe i sklepy istniejące przy nich (nie mające powierzchni wiekszej niż 80 metrów kwadratowych), a także punkty gastronomiczne, sklepy piekarnicze i cukiernie. Ponadto w projekcie przewidziano siedem niedziel, w których wszystkie sklepy będą otwarte. A będą to niedziele: przed i po wakacjach, przedświąteczne i wyprzedażowe.

Celowo wokół projektu utworzono szereg mitów. Wszystko po to, aby przestraszyć i zniechęcić społeczeństwo. Projekt ten przywraca to, co w tradycji i kulturze naszego kraju jest święte, czyli niedziela. W wierze katolickiej mamy przykazanie dzień święty święcić. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o aspekt religijny. Niedziela to czas dla rodziny i wspólnego spędzania czasu – podkreśla w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Waldemar Krenc, przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Łódzka NSZZ Solidarność.
 
 

Joanna Ratajczak z Solidarności PZU przyszła wraz z innymi złożyć w Sejmie podpisy. – To jest sprawa nas wszystkich. Ta ustawa wprowadza sprawiedliwość, że rodziny chociaż w niedzielę będą razem. Nie wprowadza ona zakazu handlu, a ograniczają ich funkcjonowanie. Nie ma obaw, że Polacy nie będą mieli gdzie robić zakupów. To wszystko jest kwestią czasu i przyzwyczajenia. Będziemy musieli nauczyć się robienia zakupów w piątek, czy sobotę – zaznacza. 

 
Izabela Kozłowska

Fot. Marcin Żegliński
 
Komentarze:
AparatObserwator*.play-internet.pl
Poniedziałek, 2016-09-05 20:51
Opinia
Dodam tylko tyle - oczy pani redaktor sa imponujace
AparatAjent*.internetdsl.tpnet.pl
Niedziela, 2016-09-04 22:01
Popieram projekt
Żabki też zmuszają nas do otwarcia sklepów w święta pod groźbą utraty Nagrody za udział w promocjach czyli 2000 netto.
Ciekawe czy zmuszą nas w niedzielę jeżeli będzie wolna.
Sam zebrałem blisko 500 podpisów w sklepie.
Pozdrawiam.
AparatOperator*.dynamic.t-mont.net.pl
Sobota, 2016-09-03 23:51
Pomyśleć o innych !!!
Podoba Mi się bardzo pomysł zakaz handlu. Ale potrzeba pomyśleć o pracownikach którzy pracują na produkcji. Jeszce miesiąc temu pracowałem jako operator maszyn w firmie gdzie jest system pięciobrygadowy a wcześniej był czterobrygadowy. Też musiałem pracować w niedzielę oraz Poniedziałek Wielkanocny, Boże Ciało i 1 maja, 3 maja, 15 sierpnia. Za normalną stawkę. Kokosów nie zarabiałem. Prawo pracy też Musi pomagać pracownikom innej branży.
AparatAndy*.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
Sobota, 2016-09-03 07:24
Jestem za
Jestem przedsiębiorcą prowadzącym sklepy spożywcze . Zatrudniam 14 osób i jestem za zakazem handlu w niedziele . Nawet za całkowitym . Powinny być tylko czynne stacje benzynowe i gastronomia . Robienie wyjątków dla małych sklepów ,piekarni itp będzie powodował próby nadużyć . I najważniejsze , żeby nie stworzyć takiego gniota prawnego ,jak 12 dni wolnych od handlu , gdzie uczciwy przedsiębiorca zatrudniający pracowników na umowy o pracę nie może handlować ,a cwaniak trzymający ludzi na umowach śmieciowych handluje w najlepsze , i to nawet w dużych supermarketach . Patrz podlaska sieć Archelan .
Dodaj komentarz