W Szczecinie trwają obchody 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność. W południe uroczystości odbyły się przed historyczną bramą Stoczni Szczecińskiej. O godz. 15.00 uroczystości przeniosą się do Polic.
W szczecińskich uroczystościach uczestniczą przewodniczący zachodniopomorskiej Solidarności Mieczysław Jurek, członkowie związku i mieszkańcy miasta. Nie zabrakło także przedstawicieli prezydenta, rządu i władz samorządowych. Wśród nich byli m.in. szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz prezydent Szczecina Piotr Krzystek.
W południe stoczniowe syreny upamiętniły wydarzenia sprzed 36 lat. Po symbolicznej minucie ciszy miały miejsce oficjalne przemówienia okolicznościowe. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i wieńce pod tablicą Ofiar Grudnia 1970.
Specjalny list z okazji 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych wystosował do uczestników szczecińskich uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda. Przesłanie odczytała szefowa prezydenckiej kancelarii.
„Komunistyczny reżim nie zdławił jednak w stoczniowcach ducha walki. 18 sierpnia 1980 roku ponownie upomnieli się o godność, prawdę i swoje prawa. Solidarność i stanowczość protestujących stały się siłą, która wstrząsnęła podwalinami komunistycznego systemu. W sierpniu 1980 roku zaczęła wzbierać potężna fala wolności” –wskazał prezydent.
Andrzej Duda podkreślił, że zryw solidarnościowy dał milinom Polakom dał nadzieję na odzyskanie godności i podmiotowości.
„Brama Stoczni Szczecińskiej to wymowne świadectwo wytrwałej walki o ludzką godność i prawa pracownicze, a także symbol zmagań z komunizmem. Symbol jednoczący tak wielu ludzi” – dodał.
Jednocześnie wyraził nadzieję, że Stocznia Szczecińska ponownie będzie tętniła życiem i – jak podkreślił – ponownie stanie się dumą miasta i całego kraju.
„Idee Solidarności pozostają wciąż potrzebne i pożyteczne. Nie jako abstrakcyjna wartość, lecz istotne dla życia gospodarczego, społecznego i politycznego” – podkreślił prezydent.
O godz. 15.00 kolejny punkt uroczystości odbędzie się w Policach. Z inicjatywy „S” z Zakładów Chemicznych „Police” SA powstał pomnik upamiętniający ludzi Solidarności, który dziś zostanie uroczyście odsłonięty. W Policach sprawowana będzie msza św. polowa.
Główne obchody podpisania Porozumień Sierpniowych dzięki czemu powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność odbędą się jutro w Gdańsku.
IK
Fot. Zarząd Regionu NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego