O projekcie ograniczenia handlu w niedzielę na antenie Radia RDC

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Obywatelski projekt NSZZ „Solidarność” przede wszystkim ma na celu ograniczenie handlu tam, gdzie pracę wykonuje pracownik. Właściciel nadal będzie mógł stanąć za sklepową ladą – mówiła Anna Grabowska, kierownik działu społeczno-prawnego "Tygodnika Solidarność" 14 sierpnia na antenie Radia RDC.

Audycja była poświęcona projektowi ustawy autorstwa NSZZ „Solidarność” o ograniczeniu niedzielnego handlu.
Przypomniała, że według badania CBOS Polacy są podzieleni, ok. 46 proc. opowiada się przeciwko projektowi, zaś ok. 41 proc. go popiera.

Jednocześnie jednak tyko ok. 1 proc. pracowników handlu jest zadowolona, że musi pracować w wolne dni, a tylko 2 proc. gotowa jest w te dni przyjść do pracy ze względu na wyższe wynagrodzenie.

Anna Grabowska przypomniała również, że w dni wolne od pracy szczególnie często łamane są przepisy prawa pracy. Pracownicy są wówczas zatrudniani na zlecenia, mimo że na co dzień są pracownikami danego sklepu, nierzadkie są wymiany pracowników między poszczególnymi sklepami. Do tego dochodzi stosowanie równoważnego czasu pracy, co pozwala nie płacić za dni wolne dodatkowego wynagrodzenia, część płacy przekazywana jest „pod ladą”, a zatem bez składek i podatków.

Całość audycji można wysłuchać tutaj: http://www.rdc.pl/informacje/ograniczenie-handlu-w-niedziele-chodzi-przede-wszystkim-o-hipermarkety-posluchaj/

AG
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz