Imieniny:
Jordana, Marcina, Róży
Użytkowników on-line: 5

Szukaj na stronie

Najnowszy numerWstrzymany mały ruch graniczny z Rosją: Bezpieczeństwo Polski jest najważniejsze

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Jarosław Zieliński o zakazie małego ruchu granicznego: Bezpieczeństwo Polski jest najważniejsze, ważniejsze od

– Istnieją bardzo poważne przesłanki związane z bezpieczeństwem Polski i one są ważniejsze niż drobne korzyści lokalne. Apeluję, żeby myśleć kategoriami interesów Polski. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, nie można go zamienić na realizację lokalnych interesów ekonomicznych – mówił o zamknięciu małego ruchu przygranicznego wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

– Przede wszystkim proponowałbym, żeby nie dramatyzować. Nigdy nie było małego ruchu przygranicznego, pojawił się dopiero kilka lat temu, i jakoś Polska się rozwijała – stwierdził wiceszef MSWiA. – To nie wpływa na polską gospodarkę, a jest podkręcane przez samorządowców PO z tamtego regionu wyłącznie z pobudek politycznych – podkreślał.

Zaznaczył przy tym, że mały ruch graniczny nie był wprowadzony po to, żeby "prowadzić półlegalną wymianę handlową". – Chodziło przede wszystkim o wymianę kulturową – stwierdził.

Mały ruch graniczny to regularne przekraczanie wspólnej granicy państw umawiających się stron, przez mieszkańców strefy przygranicznej państwa umawiającej się strony, w celu przebywania w strefie przygranicznej państwa drugiej umawiającej się strony, ze względów społecznych, kulturalnych lub rodzinnych oraz z uzasadnionych powodów  ekonomicznych, które według przepisów wewnętrznych państwa drugiej umawiającej się strony, nie są uznawane za działalność zarobkową, przez okres nieprzekraczający limitów czasu ustanowionych w umowie.

Małych ruch graniczny z Obwodem Kaliningradzkim zawieszono w lipcu, w związku ze szczytem NATO w Warszawie oraz ze Światowymi Dniami Młodzieży. W związku z decyzją strony polskiej, mały ruch przygraniczny wstrzymali również Rosjanie. Zawieszenie weszło w życie z dniem 4 lipca 2016 r. i obowiązuje do odwołania. Obywatele Federacji Rosyjskiej mogą teraz wjechać do Polski tylko na podstawie wiz

Źródło: telewizjarepublika.pl
Foto: zrzut z ekranu
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Komentarz tygodnia

Nasz Youtube

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Wydanie specjalne
Polska nszz solidarność polityka praca regiony więcej…