Imieniny:
Flicyty, Kajetana, Pauli
Użytkowników on-line: 6

Szukaj na stronie

Najnowszy numerMagierowski: "Prezydencki projekt tzw. ustawy frankowej wkrótce trafi do Sejmu"

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Prezydencki projekt tzw. ustawy frankowej wkrótce trafi do Sejmu i będzie procedowany — zapowiedział w piątek szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.
Dodał, że projekt ma jednocześnie ulżyć poszkodowanym frankowiczom i zachować stabilność sektora bankowego.


Magierowski pytany w Polsat News, kiedy projekt może trafić do niższej izby parlamentu, powiedział „już wkrótce, już za chwilę”. Podkreślił, że „prezydentowi zawsze zależało na tym, by ten projekt dopracować”.

Przypomniał, że projekt ustawy frankowej powstał w styczniu i został skierowany do KNF.

Był szereg uwag, były konsultacje, był zespół ekspertów i ten projekt będzie dopracowany, jest dopracowywany w taki sposób, żeby z jednej strony realizować przyrzeczenie złożone tzw. frankowiczom, żeby im ulżyć - tym osobom, które czują się poszkodowane przez banki, a z drugiej strony - żeby jednak zachować stabilność sektora bankowego — powiedział.

Jest to „niezwykle delikatna materia”, stąd parce nad projektem trwały tak długo – zauważył Magierowski.

Sprawa kredytów frankowych budzi emocje od „czarnego czwartku” 15 stycznia 2015 r., gdy szwajcarski bank centralny (SNB) podjął decyzję o uwolnieniu kursu franka wobec euro, co doprowadziło do paniki na rynku i skokowego umocnienia się szwajcarskiej waluty, m.in. wobec złotego. Spowodowało to, że wielu właścicieli frankowych kredytów hipotecznych znalazło się w niezwykle trudnej sytuacji - wiele z tych kredytów miało w nowej sytuacji wskaźnik LtV przekraczający 100 proc., co oznaczało, że wartość hipoteki była niższa niż wartość kredytu. Wielu kredytobiorców miało też do spłacenia więcej, niż przed laty zaciągnęli. (...)

Problem kredytów walutowych był przedmiotem kontrowersji przez cały 2015 rok, uchwalono m.in. ustawę o utworzeniu funduszu wsparcia dla najgorzej sytuowanych kredytobiorców.

Więcej na wPolityce.pl
Foto: T.Gutry
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Komentarz tygodnia

Nasz Youtube

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Wydanie specjalne
Polska nszz solidarność polityka praca regiony więcej…