Tusk po spotkaniu z Obamą i Junckerem o ... "sile konstytucji"

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
– Budowaliśmy demokrację liberalną z determinacją po obu stronach Atlantyku, kształciliśmy się na podstawie tych samych uczonych i realizujemy te same procesy. Jefferson powiedział, że nie możemy już polegać na pewności człowieka, ale musimy kontrolować przez silę konstytucji - mówił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z Barackiem Obamą i Jean-Claude’em Junckerem w hotelu Marriott w Warszawie.

– Pamiętam, jak 27 lat temu w moim rodzinnym mieście – Gdańsku, my jako członkowie Solidarności powitaliśmy Georga Busha przy słynnej bramie i krzyczeliśmy "Nie ma wolności bez Solidarności". Już wtedy wiedzieliśmy, że nasza odzyskana wolność będzie musiała być broniona. Dziś chciałbym powtórzyć te słowa nieco zmienione: nie ma wolności w Europie, bez solidarności euroatlantyckiej – mówił były premier.

Tusk powiedział, że coraz częściej słychać o eurosceptycyzmie i zachęcaniu do izolacjonizmu. Jednak jego zdaniem, ktokolwiek ma się to obrócić przeciwko USA, szkodzi Ameryce, a ktokolwiek podważa podstawę demokracji liberalnej szkodzi Ameryce i Europie. – Budowaliśmy demokrację liberalną z determinacją po obu stronach Atlantyku, kształciliśmy się na podstawie tych samych uczonych i realizujemy te same procesy. Jefferson powiedział, że nie możemy już polegać na pewności człowieka, ale musimy kontrolować przez silę konstytucji – dodał.


Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz