Przesłanie radomskich rocznic

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
 
Pod patronatem „Tygodnika Solidarność”


Radomski Czerwiec był zalążkiem do wydarzeń z lat osiemdziesiątych i wielkiego zrywu solidarnościowego, na co wskazywał w Radomiu Jan Paweł II – mówi ks. kan. dr Andrzej Jędrzejewski, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, współorganizator Tygodnia Społecznego, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.

 

– Spotkania, debaty, film to wszystko czeka na uczestników IX Tygodnia Społecznego, który za kilka godzin rozpocznie się w Radomiu. Doskonale wpisuje się on w obchody rocznicy Radomskiego Czerwca…

– W tym roku inspiracją do hasła głównego, czyli „Przesłanie radomskich rocznic” jest 40. rocznica protestu robotniczego, który 25 czerwca 1976 roku miał miejsce w Radomiu. Kolejna istotna rocznica dotyczy wizyty św. Jana Pawła II w tym mieście. W tym roku mija 25 lat, kiedy święty papież przybył do Radomia.

– Wbrew pozorom Tydzień Społeczny nie jest wydarzeniem o charakterze lokalnym…

25 czerwca 1976 roku to jedna z ważniejszych dat współczesnej historii Polski. Dlatego mimo że wydarzenia te mocno związane są z Radomiem, to ich oddziaływanie sięgało daleko poza miasto. Chcemy nie tylko mówić o historii i przypomnieć jak to było. 25 lat temu, w czasie pierwszej pielgrzymki do wolnej Polski, Jan Paweł II w Radomiu poruszał tematy absolutnie uniwersalne, ponadczasowe. Pozostawił nam przesłanie ściśle związane z Radomskim Czerwcem, który – jak powiedział wówczas papież – był wstępem do wydarzeń z lat osiemdziesiątych i wielkiego zrywu solidarnościowego. Dlatego jest to temat, który ma charakter ponadlokalny. Papież mówił m.in. o jednym z ośmiu błogosławieństw: „błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości…” i postawił pytanie: czy to łaknienie i pragnienie sprawiedliwości może się wyrażać protestem i zapytał: jak w dziś, w wolności zmagać się z przezwyciężaniem krzywdy, wykluczenia i niesprawiedliwości.

Mówiąc o piątym przykazaniu „nie zabijaj” to kwestie również tyczące się nie tylko Radomia. Papież wskazał na wielką hekatombę poprzedniego stulecia. Mówił o milionach ofiar dwóch totalitaryzmów, a jednocześnie wskazywał na wielkie cmentarzysko nienarodzonych. Podkreślił, że nie ma takiej instytucji, parlamentu, czy organizacji, które mogłyby zezwolić na zabijanie poczętych dzieci. Papież wskazywał na potrzebę wspierania małżonkom będących w kryzysie, kobiet znajdującym się w trudnej sytuacji. Pytał: jak Kościół, państwo i różne organizacje mogą nieść pomóc, aby budować cywilizację miłości. Nad tymi wszystkimi pytaniami chcemy się pochylić w czasie IX Tygodnia Społecznego. Od Radomskiego Czerwca wyrosły już dwa pokolenia Polaków, którym należy przypominać te wydarzenia i ukazywać prawdę o nich. Natomiast po wizycie Jana Pawła II wyrosło jedno pokolenie, które jej nie pamięta. Naszym obowiązkiem jest przekazywać czym były oba te wydarzenia.

– Aspekty historyczne to jednak nie jedyny cel spotkań…

Oczywiście, historii nie można pominąć, ale podczas IX Tygodnia Społecznego nie ograniczamy się jedynie do niej. Zapraszamy gości z całej Polski, reprezentujących różne środowiska i poglądy na wiele tematów. Razem chcemy postawić pytania: jak wydarzenia sprzed czterdziestu lat – walka o wolność, sprawiedliwość, przezwyciężenie krzywdy i prawa pracy – są dziś realizowane? oraz jak dzisiaj odpowiadamy na wciąż aktualne przesłanie płynące ze słów Jana Pawła II wypowiadanych w Radomiu?

– Jak przedstawia się program?

Rozpoczniemy tradycyjnie mszą św., której przewodniczył będzie ks. bp Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej. Gościem spotkania zainaugurującego IX Tydzień Społeczny będzie ikona opozycji antykomunistycznej Zofia Romaszewska. Jest to osoba silnie związana z Radomiem, po wydarzeniach z czerwca 1976 roku pani Zofia była zaangażowana w pomoc poszkodowanym robotnikom, a ostatnio, za swoją działalność, odznaczona została przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. W poniedziałek odbędą się spotkanie z historykami, którzy przybliżą historię Radomskiego Czerwca, a także osobę ks. Romana Kotlarza. Tego dnia obejrzymy film „…i cicho ciało spocznie w grobie”. We wtorek naszym gościem będzie Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność oraz Rady Dialogu Społecznego, z którym porozmawiamy jak dzisiaj realizowane są prawa pracownicze, jak wygląda dialog społeczny. We wtorek kolejnym gościem będzie dr Barbara Fedyszak-Radziejowska. Zastanowimy się jak budowana jest dzisiaj wspólnota i solidarność, jak te ideały, które niegdyś były naszą siłą są dziś realizowane. Środa jest dniem, w którym odbędzie się panel parlamentarzystów. Pytania im postawione będą opierały się o tezy Jana Pawła II wypowiedziane w czasie homilii w Radomiu. Ostatniego dnia, w czwartek, będziemy dyskutowali na temat cywilizacji życia. W poniedziałek i czwartek zaplanowaliśmy spotkania przedpołudniowe dla młodzieży i popołudniowe dla wszystkich.

– Skąd pomysł na taką formę debaty?

Tydzień Społeczny jest starą tradycją, która zrodziła się jeszcze przed II wojną światową. Wówczas w różnych krajach Akcja Katolicka organizowała spotkania w ramach tzw. Tygodnia Społecznego.

– Jaka jest idea Tygodnia Społecznego?

Przez dziesięciolecia, a także podczas naszych radomskich spotkań, towarzyszy nam taka sama idea: aby życie społeczne naświetlać z perspektywy chrześcijańskiej myśli społecznej; ukazywać istotne wydarzenia odczytywać przez pryzmat chrześcijaństwa.


Fot. Michał Walczyk/Radio Plus Radom
____________________________________


IX Tydzień Społeczny organizowany jest przez Akcję Katolicką Diecezji Radomskiej, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Kongregację Oratorium św. Filipa Neri. Spotkania odbywać się będą codziennie o godz. 19.00 w oratorium kościoła pw. Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu (ul. Grzybowska 22). Wstęp wolny. 

Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz