Zmiany zasad przyznawania dodatków do zasiłków i świadczeń pielęgnacyjnych

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Przyznanie innej osobie w rodzinie dodatku do zasiłku na urlopie wychowawczym lub świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad inną osobą, nie powoduje utraty zasiłku dla opiekuna osoby niepełnosprawnej. Taki zapis znalazł się, w przyjętej przez Sejm, senackiej nowelizacji ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.
 

Zaproponowana przez Senat zmiana dotyczy także ustawy o świadczeniach rodzinnych, której konstytucyjność zakwestionował 18 listopada 2014 r. Trybunał Konstytucyjny.

TK orzekł wówczas, że niekonstytucyjny jest zapis ustawy, który uniemożliwiał przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego np. rodzicowi, który zrezygnował z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym dzieckiem, gdy drugi z rodziców otrzymuje takie świadczenie na innego niepełnosprawnego członka rodziny. W myśl zakwestionowanej przez Trybunał treści przepisów, pomoc finansowa nie przysługiwała, gdy osoba w rodzinie miała ustalone prawo do dodatku do zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego lub świadczenia pielęgnacyjnego.

Stosując się do zalecenia zawartego w wyroku TK, przygotowany został projekt ustawy uchylającej niekonstytucyjne zapisy. Teraz ustawa trafiła do Senatu. Jeśli zostanie ostatecznie przyjęta, wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 r.

Anna Grabowska

Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz