Imieniny:
Jordana, Marcina, Róży
Użytkowników on-line: 9

Szukaj na stronie

Najnowszy numerWiceminister Pracy Szwed: Chcemy ograniczyć patologie pracy tymczasowej

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
- Chodzi o to, aby praca tymczasowa zachowała swój charakter i przygotowywała pracownika tymczasowego do stałego zatrudnienia w ramach normalnego etatu. A teraz jest tak, że pracownik tymczasowy jest pracownikiem na stałe. Gdy widzę, że w mediach są podawane wyniki działalności agencji, jak świetnie ten rynek idzie w górę, to wiem, że dzieje się to kosztem pracowników tymczasowych. To chcemy ograniczyć w dosyć krótkim czasie – mówi wiceminister pracy Stanisław Szwed w rozmowie z Anną Walczak.

- Powiedział Pan, że rozpoczęły się prace zespołu Rady Dialogu Społecznego, których efektem ma być nowelizacja ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Czy mógłby Pan zdradzić, jakie zmiany są planowane?


- Umówiłem się na zespole Rady Dialogu Społecznego, że do końca marca zespół rozpatrzy wszystkie zgłoszone propozycje zmian do ustawy. Zobowiązuję jednocześnie partnerów do wypracowania wspólnego stanowiska, które jako strona rządowa moglibyśmy zaproponować w ostatecznym tekście ustawy. Spór toczył się m.in. o to, ile miesięcy pracownik tymczasowy może pracować u jednego pracodawcy użytkownika, niezależnie od tego, z ilu agencji jest do niego kierowany. Chodzi zatem o to, aby agencje nie przerzucały między sobą tego samego pracownika tymczasowego, w celu kierowania go do tego samego pracodawcy użytkownika. Solidarność proponowała 12 miesięcy, pracodawcy 24 miesiące, w propozycji rządowej jest pozostawienie 18 miesięcy. Uważam, że to jest dobry kompromis. A projekt, który przedłożyliśmy stronie społecznej, był poprzedzony dyskusją w ramach tak zwanego okrągłego stołu pracy tymczasowej, który funkcjonował jeszcze w ramach poprzedniej kadencji parlamentu. Podczas prac zespołu zadeklarowałem, że sprawy, które dotychczas nie znalazły się w projekcie, a zostaną uzgodnione w dialogu autonomicznym, przejmiemy do projektu, który tak uzupełniony skierujemy w normalnym trybie do dalszych prac legislacyjnych.

- Limit 18 miesięcy dla jednego pracodawcy użytkownika uniemożliwiałby przenoszenie pracowników pomiędzy spółkami?

- Tak, to ukróci ten proceder, który dziś jest stosowany, że pracownik jest non stop zatrudniony w ramach pracy tymczasowej u tego samego pracodawcy użytkownika, co zaprzecza istocie pracy tymczasowej.

Cały artykuł w najnowszym numerze "TS" (15/2016)  - do kupienia również w wersji cyfrowej TUTAJ

fot. T. Gutry


Komentarze:
Aparattom*.play-internet.pl
Sobota, 2016-04-09 19:07
pracownik stale tymczasowy
Nawet po 18 miesiącach na umowę o pracę tymczasową przez agencję dalej chcą zatrudniać na czas określony - polska patologia!Umow bezpośrednio z pracodawcą to dziś przywilej.
Aparataadamleg*.tktelekom.pl
Czwartek, 2016-04-07 10:53
praca tymczasowa
tak ja znalazłem się w takiej sytuacji pracowałem w agencji pracy tymczasowej 18m-cy i co dostałem etat ? nie podziękowano mi , bo nie mogą dalej takie przepisy itp jak chcę to na umowę zlecenie za 4 zł. I tak to się skończy
Dodaj komentarz
Komentarz tygodnia

Nasz Youtube

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Wydanie specjalne
Polska nszz solidarność polityka praca regiony więcej…