Co czwarty Polak wyrzuca jedzenie. Starsze osoby mniej

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
25 procent Polaków przyznaje się, że w ostatnim czasie zdarzało im się wyrzucać jedzenie. Najczęściej do kosza trafiają owoce, warzywa, pieczywo oraz resztki z posiłków - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Wśród tych, którzy nie wyrzucają jedzenia przeważają osoby starsze.
 
Ponad połowa badanych (54 proc.) deklaruje, że w ich gospodarstwach domowych nigdy nie robi się zakupów na tak długi czas, by produkty psuły się, nim zdąży się je wykorzystać. Mniej niż co piąta osoba (18 proc.) twierdzi, że w jej gospodarstwie domowym zdarza się to zawsze lub dość często, a niewiele więcej niż co czwarta (27 proc.) – że rzadko, sporadycznie.
 
Najczęściej do wyrzucania żywności przyznają się osoby młode.
 
Większość Polaków przed pójściem na zakupy sprawdza, jakie produkty spożywcze ma w domu. 61 proc. twierdzi, że robi tak zawsze lub prawie zawsze, a kolejne 26 proc. – że czasami. Nieco więcej niż co dziesiąty ankietowany (11 proc.) podaje, że w jego gospodarstwie domowym nigdy lub prawie nigdy nie sprawdza się stanu lodówki przed pójściem na zakupy.
 
"Dane pokazują, że łatwiej wyrzucić żywność osobom zajmującym wysokie stanowiska, uczniom i studentom niż osobom starszym, a zwłaszcza oceniającym własne warunki materialne jako złe. Nie ulega więc wątpliwości, że marnowanie jedzenia jest domeną tak krajów, jak i ludzi zamożnych, i nadal potrzebna jest edukacja, jak można temu przeciwdziałać", podsumowuje CBOS.
 
Sondaż "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 30 czerwca–7 lipca 2016 r. na liczącej 983 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
 
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz