Energetycy oddają szczególną cześć św. Maksymilianowi Kolbemu za jego umiłowanie Matki Bożej 22–23 sierpnia odbędzie się jubileuszowa XXX Pielgrzymka Energetyków na Jasną Górę. Pielgrzymki tradycyjnie organizowane są przy okazji Dnia Energetyka obchodzonego 14 sierpnia, w rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego, patrona energetyków.
„Na pielgrzymkę zaprasza nas przede wszystkim Matka Boża, która zawsze wstawia się za nami. Zaprasza też wielki Jej czciciel św. Maksymilian Maria Kolbe. Nasz patron jest wzorem umiłowania Niepokalanej Maryi i przykładem heroicznej miłości bliźniego” – napisali w zaproszeniu do energetyków, elektryków i elektroników Krajowy Duszpasterz Energetyków ks. prałat Jarosław Sroka oraz prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Energetyków „Nazaret” Władysław Turek.
„Mamy nadzieję, że Jasna Góra Zwycięstwa będzie miejscem radosnego przeżywania naszego jubileuszu 30-lecia u tronu Pani Jasnogórskiej” – czytamy w zaproszeniu na pielgrzymkę.
Historia pielgrzymek energetyków
Pierwsza pielgrzymka pracowników branży energetycznej na Jasną Górę odbyła się w 1985 roku z inicjatywy energetyków z Częstochowy. Rok wcześniej zwrócili się do swojego metropolity o pomoc w organizacji pielgrzymek. W 1994 roku wyznaczony został ksiądz do sprawowania opieki duszpasterskiej nad pracownikami tej branży. W 1997 roku Duszpasterstwo Energetyków zatwierdził Episkopat Polski. Na Krajowego Duszpasterza Energetyków mianował księdza Jarosława Srokę. Episkopat uznał także statut Ogólnopolskiego Duszpasterstwa Zawodowego
Energetyków, Elektryków i Elektroników „Nazaret”. To ruch świeckich katolików pracujących w zakładach energetycznych i firmach powiązanych z tą branżą.
Beata Gajdziszewska
Cały artykuł w najnowszym numerze "TS" 34/2015