Imieniny:
Adrianny, Kazimierza, Wacława
Użytkowników on-line: 5

Szukaj na stronie

Najnowszy numerOdszkodowanie za represje w PRL

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Czesław Nowak, wieloletni lider „Solidarności” w Porcie Gdańsk, w latach 80. represjonowany i więziony przez władze PRL, w czerwcu 1989 r. wybrany posłem z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, otrzyma od skarbu państwa 200 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia za komunistyczne represje.

Taki wyrok wydał 26 czerwca gdański sąd. Były działacz „S”, a dziś prezes Stowarzyszenia „Godność” wnosił o wyższą kwotę odszkodowania, ale jak poinformował po ogłoszeniu wyroku jego pełnomocnik Antoni Łepkowski, nie będzie odwoływał się od nieprawomocnego jeszcze orzeczenia.

Czesław Nowak uczestniczył w proteście robotniczym w grudniu 1970 r. oraz strajkach w 1980 i 1988 r. Za działalność związkową w 1982 r. został zwolniony z pracy w gdańskim porcie, później otrzymał wyrok 4,5 roku pozbawienia wolności. W maju 1988 r. został aresztowany i osadzony w Zakładzie Karnym w Braniewie, aby nie dopuścić do wybuchu strajku w porcie, który mógłby wzmocnić protestujących w tym czasie w Stoczni Gdańskiej.
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Komentarz tygodnia

Nasz Youtube

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Wydanie specjalne
Polska nszz solidarność polityka praca regiony więcej…