Anna Zalewska: Polacy ponoszą współodpowiedzialność za Jedwabne

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
To była współodpowiedzialność Polaków, a nie sprawstwo – powiedziała na antenie RMF FM minister edukacji Anna Zalewska pytana przez Roberta Mazurka o to, kto zabił Żydów w Jedwabnem. - Mówmy o udziale Polaków w dramatach w szerokim kontekście historycznym dodała.

Ja bardzo dobrze współpracuję ze środowiskami żydowskimi, jak z każdymi innymi. O Jedwabnem mówiłam już na konferencji prasowej w Ministerstwie Edukacji Narodowej, gdzie prosiłam o poruszanie tej sprawy w szerokim kontekście – okupacji, niewoli niemieckiej, realiów roku 1941

– tłumaczyła na antenie RMF FM Zalewska, pytana przez dziennikarza, dlaczego nie chce przejść jej przez gardło, tak jak prezydentowi Dudzie czy ministrowi Kolarskiemu, że to polscy obywateli zabili w Jedwabnem innych polskich obywateli. 
 
Robert Mazurek dopytywał minister o kwestię mordowania Żydów w Jedwabnem, odnosząc się do jej wypowiedzi z lipca tego roku. Wówczas Zalewska w „Kropce nad i” stwierdziła, że dramatyczna historia, która wydarzyła się w Jedwabnem, jest również kontrowersyjna i trudno patrzeć na nią jednoznacznie.
Musimy z bólem powiedzieć, że była w tym współodpowiedzialność Polaków, ale nie sprawstwo
– powiedziała minister w rozmowie z Mazurkiem.
Nie należy Jedwabnego traktować jako jedynego źródła wiedzy o zachowaniu Polaków w stosunku do Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Proszę pamiętać, że państwo podziemne karało za mordowanie Żydów. Mówmy o udziale Polaków w dramatach i pogromach, ale mówmy o tym w szerokim kontekście historycznym.

telewizjarepublika.pl

fot. youtube.com
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz