Gronkiewicz-Waltz: Sąd ustanowił zakaz sprzedaży działki Chmielna 70

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Sąd na nasz wniosek ustanowił zakaz sprzedaży działki przy ul. Chmielnej 70 – poinformowała na swoim Twitterze prezydent stolicy. Chodzi o grunt obok Pałacu Kultury zreprywatyzowany w niejasnych okolicznościach. Wyrok wydał Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieście w Warszawie.

Jak głosi postanowienie: sąd postanowił o ustanowieniu "zakazu rozporządzania i obciążania" nieruchomości przy Pałacu Kultury do czasu zakończenia postępowania wytoczonego przez miasto o "uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym".

W księdze wieczystej działki ma się też znaleźć ostrzeżenie o roszczeniu miasta dotyczącym "usunięcia niezgodności" między stanem prawnym działki ujętym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym dotyczącym tej nieruchomości.

Sprawa dotyczy afery reprywatyzacyjnej, która bezpośrednio dotyczy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Nieruchomość budzi kontrowersje po tym, jak na jaw wyszła sprawa zwrotu działki pod adresem Chmielna 70. Miasto zwróciło ją w 2012 r. w prywatne ręce osób, które nabyły roszczenia do spadkobierców, mimo że wcześniej, byłemu współwłaścicielowi nieruchomości – obywatelowi Danii – przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej.

Władze stolicy przez cały czas utrzymują, że winę za wszystko ponosi Ministerstwo Finansów, które nie dostarczyło urzędnikom odpowiednich dokumentów świadczących o wypłacie wspomnianego odszkodowania. Ratusz złożył więc zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez urzędników resortu.
Wartość działki szacowana jest na 160 mln zł.

telewizjarepublika.pl, polskieradio.pl

fot. pixabay.com/CC0
 
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz