Przełomowe odkrycie w badaniach nad leczeniem choroby Alzheimera

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Podczas prowadzonych na niewielką skalę badań klinicznych, okazało się, że lek zwany aducanumab może być zdolny do usuwania toksycznego białka, prowadzącego do choroby Alzheimera.

Wyniki badań opublikowane 31 sierpnia w czasopiśmie Nature pokazują, iż aducanumab prowadzi do rozpadu białek amyloid-β, u pacjentów we wczesnym stadium choroby Alzheimera. Testy te miały za zadanie wykazać, czy lek jest bezpieczny. Aby móc orzec, iż rzeczywiście lek może skutecznie zwalczać Alzheimera, potrzebne będą szersze badania. Te już się rozpoczęły i mają trwać przynajmniej do 2020 roku.

Ostatnie badania przeprowadzono na grupie 165 osób. Część z nich otrzymywała lek aducanumab, druga zaś placebo. Spośród osób, które przyjmowały lek przez 54 tygodnie, u 103 wykryto zmniejszenie ilości białek oznaczanych jako amyloid-β. Jednocześnie u 91 osób z tej grupy, zaobserwowano wolniejsze zahamowanie funkcji poznawczych.

Rezultat badania pokrył się z wynikami wcześniejszych testów na myszach, u których również udało się skutecznie usunąć uważane za szkodliwe białka z mózgu.

- To dla mnie najlepsza wiadomość od 25 lat, podczas których szukałem sposobu na leczenie choroby Alzheimera. Daje nadzieję pacjentom i rodzinom osób, które dotknęła choroba Alzheimera – mówi neurolog Stephen Salloway ze szpitala Butler w Providence, w stanie Rhode Island, gdzie przeprowadzono ostatnie przełomowe badanie.

Anna Brzeska
źródło: nature.com

fot. morguefile.com

Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz