Imieniny:
Jordana, Marcina, Róży
Użytkowników on-line: 6

Szukaj na stronie

Najnowszy numerBiałystok: Trwają poszukiwania ofiar UB

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Szczątki ludzkie odnaleziono w Białymstoku w tracie prac poszukiwawczych. Najprawdopodobniej należą one do osób zamordowanych przez funkcjonariuszy Powiatowego i Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa w Białymstoku w latach 1944–1954. Prace potrwają do jutra.
 
Prace prowadzone są na dwóch posesjach nieopodal białostockiego cmentarza prawosławnego. Rozpoczęto także czynności sprawdzające na przylegających do nich nieużytkach, należących do Urzędu Miasta Białystok.
 
Prokurator Janusz Romańczuk, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu  w Białymstoku, wyjaśnił, że pierwszego dnia prac, na głębokości około 30 cm, odsłonięto szczątki ludzkie. Odnaleziono: kość ramieniową, kości żeber, kość przedramienia, paliczki ręki, kości śródstopia, górny brzeg talerza biodrowego, które częściowo znajdują się w układzie anatomicznym.

Dzisiaj, drugiego dnia prac, dodał, że na terenie jednej posesji ujawniono szczątki czterech osób i ślady jam grobowych wskazujących na większą ilość pochowanych.
 
Prokurator Romańczuk zaznacza, że czynności poszukiwawcze podjęto na podstawie relacji świadków i dokumentów archiwalnych, między innymi raportów wywiadu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z 1946 r., z których wynika, że w miejscach tych mogą spoczywać szczątki kilkudziesięciu ofiar zbrodni komunistycznych, popełnionych na terenie ówczesnego województwa białostockiego.

IK
Fot. archiwum IPN
 

Tagi:

ipn
Komentarze:
Aparatdumny Polak*.play-internet.pl
Wtorek, 2016-08-30 16:47
Czesc Bohaterom
Kawal dobrej roboty!!! Jak mowil prezydent Polska musi odzyskac sowje godnosc wobec Zolnierzy WYkletych! Dosc zaklamywania i szkalowania! Czesc i chwala Bohaterom!
Dodaj komentarz

Tagi:

ipn
Komentarz tygodnia

Nasz Youtube

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Wydanie specjalne
Polska nszz solidarność polityka praca regiony więcej…