Imieniny:
Beaty, Juliana, Wincentego
Użytkowników on-line: 46

Szukaj na stronie

Najnowszy numerW Brukseli o kaźni profesorów lwowskich

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Wystawa „Kaźń profesorów lwowskich. Wzgórza Wuleckie 1941” zostanie uroczyście otworzona na placu „Solidarności 1980” przed Parlamentem Europejskim w Brukseli.
 
Uroczystość otwarcia ekspozycji odbędzie się dzisiaj o godz. 18.30. Jej otwarcie nie jest przypadkowe. W tym roku mija 75. rocznica mordu profesorów lwowskich na Wzgórzach Wuleckich. Na elementy wystawy składają się z moduły ułożone na planie prostokąta o wymiarach 8m x 11m.

Poszczególne bloki modułów poświęcone są konkretnym zagadnieniom: miejsce Lwowa na przedwojennej mapie Polski, działania okupantów zamierzające do likwidacji polskich elit, przejawy szczególnej więzi łączącej Lwów i Wrocław” – wyjaśnia Instytut Pamięci Narodowej. 
 
Ponadto na trzynastu blokach stylizowanych na granitowe płyty i ustawionych wewnątrz prostokąta utworzonego przez pozostałe elementy wystawy zaprezentowano postacie zamordowanych w 1941 roku naukowców. Przy ich zdjęciach umieszczono krótkie biogramy.
 
W 1941 roku profesorowie lwowskich uczelni i ich rodziny (w sumie 45 osób) zostali rozstrzelani w pobliżu Politechniki Lwowskiej zaraz po wkroczeniu Niemców do Lwowa. Wśród zabitych byli m.in. Roman Longchamps de Bérier, rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza i jego trzej synowie, prof. Kazimierz Bartel, premier RP, prof. Kasper Weigel, rektor Politechniki Lwowskiej, prof. Antoni Cieszyński, twórca polskiej stomatologii i Tadeusz Boy-Żeleński.
 
Ekspozycję, którą będzie można oglądać do połowy września br., przygotowano w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i ukraiński. Organizatorem wystawy jest wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz eurodeputowany Ryszard Legutko.
 
IK
Fot. Instytut Pamięci Narodowej
 
Komentarze:
AparatZbigniew Z.*.centertel.pl
Wtorek, 2016-08-30 16:51
Katalog wystawy
Czy będzie katalog-folder tej wystawy w wersji elektronicznej (PDF)? - Pytanie w zasadzie kieruję do IPN. Dziękuję wszystkim pomysłodawcom za niezwykle wartościową inicjatywę!
AparatZbigniew Z.*.centertel.pl
Wtorek, 2016-08-30 16:40
Folder
Wspaniała inicjatywa! Czy IPN może planuje równolegle wydać elektroniczny katalog-folder w formacie PDF?
Dodaj komentarz
Komentarz tygodnia

Nasz Youtube

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Wydanie specjalne
Polska nszz solidarność polityka praca regiony więcej…