Solidarność KHW: Najpierw plan naprawczy Holdingu

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Najpierw plan naprawczy dla całego Katowickiego Holdingu Węglowego, dopiero potem dyskusja na temat funkcjonowania poszczególnych kopalń i ruchów zakładów wydobywczych w przyszłości – takie stanowisko przedstawili reprezentanci Solidarności z KHW podczas spotkania 5 sierpnia z zarządem spółki i z szefem resortu energii Krzysztofem Tchórzewskim oraz wiceministrem Grzegorzem Tobiszowskim.

– Omawiana była obecna sytuacja spółki i rozwiązania, które mają się znaleźć w planie naprawczym. Rozmawialiśmy też  o pozyskaniu inwestorów, m.in. z sektora energetycznego. Zarząd zadeklarował, że plan będzie gotowy w ciągu najbliższych kilku tygodni – mówi Piotr Bienek, wiceprzewodniczący Solidarności w KHW i szef związku w kopalni Wujek Ruch Śląsk. Przedstawiciele strony społecznej podkreślali, że dopiero po zapoznaniu się z tym projektem będzie czas na rozmowy o przyszłości poszczególnych kopalń holdingu.

– Spekulacje na temat jakiejś listy kopalń do zamknięcia czy przekazania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń są zupełnie bezpodstawne. Nasze stanowisko w tej sprawie jest od dawna znane i nie zmieniło się. Jedynym dopuszczalnym powodem wygaszenia wydobycia jakiejś kopalni czy ruchu może być tylko sczerpanie złoża. Jednocześnie muszą temu towarzyszyć gwarancje zatrudnienia dla załogi takiego zakładu, bo dla nas najważniejsze są miejsca pracy i bezpieczeństwo socjalne załóg kopalń holdingu– podkreśla Bienek.

8 i 9 sierpnia w kopalni Wujek w Ruchu Śląsk i w Ruchu Wujek zorganizowano masówki informacyjne dla załogi na zmianach porannej, południowej i wieczornej. – Medialne spekulacje na temat trójstronnego spotkania z 5 sierpnia wzbudziły niepokój i obawy wśród górników. Zorganizowaliśmy masówki po to, aby przekazać załodze pełną informację z przebiegu spotkania i uciąć bezpodstawne plotki. To, że holding jest w trudnej sytuacji, powszechnie wiadomo, ale mamy nadzieję, że plan naprawczy pozwoli wyjść firmie na prostą. Zadaniem organizacji związkowych jest zadbanie o to, aby ten plan respektował prawa i bezpieczeństwo zatrudnienia załóg kopalń holdingu – dodaje przewodniczący.


Więcej na solidarnosc.org.pl
Foto: T.Gutry
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz