Sierpień na 12 metrach

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
To świat, który utraciliśmy bezpowrotnie. Przestrzeń, w której narodziła się polska wolność. Ale jest szansa, że choć w części będzie można jej dotknąć. W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej powstaje wyjątkowe przedsięwzięcie – monumentalna diorama ukazująca moment ogłoszenia porozumień sierpniowych. Otwarcie pierwszej części już 14 sierpnia w ramach „Święta Sali BHP”.

W liczbach to wyjątkowe dzieło wygląda imponująco. 12 metrów kwadratowych powierzchni, 2500 tys. postaci i wiele budynków, które już nie istnieją. Zobaczymy tam stołówkę, szpital stoczniowy, budynek rady zakładowej, a także takie elementy architektury jak np. fragment nieistniejącej już pętli tramwajowej.

- To bardzo szczegółowa ekspozycja. Odwzorowana z najdrobniejszymi szczegółami i starannością, do tworzenia której zgromadzono pokaźny materiał fotograficzny, kartograficzny i archiwalny – opowiada Mateusz Smolana, pełnomocnik zarządzający Salą BHP.

Nowa diorama to dzieło warszawskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej REKO, która na swoim koncie ma m.in. dioramę z pacyfikacji Kopalni „Wujek” w Katowicach, czy bitwy pod Grunwaldem. To grupa kilkunastu modelarzy pod kierunkiem Jana Nałęcza, archeologa-muzealnika, historyka wojskowości.

- Imponuje nie tylko rozmiar, ale przede wszystkim jej realizm – mówi Mateusz Smolana, również historyk z wykształcenia. - Tu są nie tylko pojazdy, czy postacie ludzi (figurki mają ok. 2 cm), ale też takie elementy jak zaimprowizowane szklarenki, w których pracownicy coś tam sobie hodowali.

Ekspozycja finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Promocji Solidarności oraz Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Koszt dioramy to 85 tys. zł. Otwarcie pierwszej części – od Bramy nr 2 do budynku rady zakładowej, co stanowi połowę powierzchni – 14 sierpnia 2015 roku o godz. 14.00. Montaż rozpocznie się 11 sierpnia. Druga część dioramy oddana będzie w grudniu tego roku. Więcej w najnowszym Tygodniku Solidarność.

ML

Źródło: solidarnosc.org.pl
Fot. M.Żegliński

Tagi:

Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz

Tagi: