UE chce podwyższyć ceny leków w Polsce

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Jak informuje dziennik "Super Express" Unia Europejska chce, żeby leki w Polsce kosztowały tyle samo, co w bogatszych krajach Unii, czyli np. Szwecji, Francji czy Niemczech. Oznacza to, że ceny niektórych z nich mogłyby wzrosnąć nawet o sto procent.

Unia Europejska chciałaby, aby dostęp do lekarstw był równy we wszystkich krajach wspólnoty. W praktyce oznacza to obniżkę cen w krajach, w których są one najdroższe (np. w Niemczech) i podwyżkę tam, gdzie są one najtańsze, czyli np. w Polsce.

W wypowiedzi dla dziennika "Super Express", Bolesław Piecha, były sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, a obecnie eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości przyznaje, że jest "absolutnym przeciwnikiem" ujednolicenia cen leków. Dodał, że w Polsce oznacza to dwukrotną podwyżkę cen niektórych leków. – Skorzystają na tym wielkie korporacje i największe kraje, jak Niemcy czy Francja, a stracą te biedniejsze jak np. Polska. Poza tym polski przemysł farmaceutyczny zostanie wchłonięty przez wielkie zachodnie korporacje. To jest bardzo niebezpieczne – powiedział Piecha.

Więcej na telewizjarepublika.pl
Foto: flickr.com/Victor/CC BY 2.0
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz