Spotkanie prezydentów Polski i Panamy

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Współpraca gospodarcza i sytuacja polityczna w regionie Ameryki Środkowej - to tematy piątkowej rozmowy prezydenta Panamy Juana Carlosa Vareli Rodrigueza z polskim prezydentem. Andrzej Duda potwierdził decyzję o ponownym otwarciu ambasady RP w Panamie.

Prezydent Panamy przybył do Polski w związku z odbywającymi się od wtorku Światowymi Dniami Młodzieży. Włoska agencja prasowa Ansa podała pod koniec maja powołując się na nieoficjalne informacje, że następne po Krakowie Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie w 2019 r. Formalnie miejsce następnego zlotu zostanie ogłoszone przez papieża Franciszka w niedzielę na zakończenie ŚDM w Polsce.

Po ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Belwederu miała miejsce rozmowa prezydenta Dudy i prezydenta Rodrigueza, a także rozmowa plenarna obu delegacji z udziałem prezydentów.

W obecności prezydentów podpisany został też Protokół ustanawiającego mechanizm konsultacji politycznych między resortami spraw zagranicznych Polski i Panamy oraz Umowa między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Panamy o współpracy w dziedzinie turystyki. Dokumenty podpisali ze strony Polski szef MSZ Witold Waszczykowski, a ze strony Panamy wiceprezydent tego kraju, szefowa MSZ Isabel Saint Malo de Alvarado.

Juan Carlos Varela Rodriguez pełni urząd prezydenta Panamy od 1 lipca 2014 roku. W Republice Panamy prezydent - wybierany w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję - jest jednocześnie szefem rządu. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowe Zgromadzenie Ustawodawcze, wybierane w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję.


Więcej na prezydent.gov.pl
Foto: prezydent.gov.pl (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz