Imieniny:
Jordana, Marcina, Róży
Użytkowników on-line: 12

Szukaj na stronie

Najnowszy numerMarek Jurek: Młodzież jako nadzieja Kościoła

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
– Światowe Dni Młodzieży były reakcją na ideologię, że Kościół się starzeje, że jest Kościołem ludzi starych – przypomniał na antenie Telewizji Republika Marek Jurek.

W programie "Republika na żywo" gościł Marek Jurek, poseł do Parlamentu Europejskiego oraz prezes Prawicy Rzeczpospolitej. Rozmowa dotyczyła Światowych Dni Młodzieży. – Do Polski przyjeżdża trzeci papież w ciągu ostatniego ćwierć wieku. To bardzo ważne wydarzenie, pokazujące, że Polska jest bardzo ważnym krajem w powszechnym życiu katolickim. To nie jest częste, ze dwa razy jakiś kraj jest gospodarzem tak ważnego wydarzenia – wskazał polityk.

"Młodzież jako nadzieja Kościoła"

Marek Jurek powiedział, że "musimy czekać na to orędzie, które Papież przekaże". – Jest pewne, że będzie ono orędziem, które wychodzi od tego, co jest głównym przesłaniem ŚDM, czyli młodzież jako nadzieja Kościoła, jako ta siła, która powinna zmieniać świat, niezgoda młodych ludzi jako motor zmian i wlanie w to wszystko wiary, bo młodzież powinna trwać przy Bogu i powinna być w gruncie rzeczy tą nadzieją Kościoła – ocenił poseł do Parlamentu Europejskiego.

"Jeśli Kościół jest gotów odpowiedzieć na pytania młodych ludzi, to znajdzie nieprawdopodobną siłę"

Przewodniczący Prawicy Rzeczpospolitej przypomniał, że "Światowe Dni Młodzieży były reakcją na ideologię, że Kościół się starzeje, że jest Kościołem ludzi starych". – To było to pokazanie, że miliony młodych ludzi przeżywają swoją przynależność do Kościoła. Drugą rzeczą było przeniesienie, nadanie takiego uniwersalnego wymiaru, doświadczeniu samego Jana Pawła II, dla którego to, że był duszpasterzem akademickim, było najważniejszym doświadczeniem duszpasterskim w życiu – zauważył polityk. – On opowiadał, że młodzi ludzie, którzy bezpośrednio po czasach stalinowskich, przychodzili do Kościoła, bardziej niż prawd wiar, poszukiwali sensu. Kościół dawał im tę odpowiedź, pokazywał im drogowskazy. Jeśli Kościół jest gotów odpowiedzieć na pytania młodych ludzi, to znajdzie nieprawdopodobną siłę – wskazał.

W ocenie Marka Jurka, Światowe Dni Młodzieży są "uniwersalizacją polskiego doświadczenia". – Jeśli chodzi o drogę oporu katolickiego wobec komunizmu w Polsce, to przetrwanie, w czasach, kiedy Benedykt XVI mówił o spustoszeniu duchowym, jakie w Niemczech Wschodnich wywołał komunizm, w Polsce dwie sprawy były kluczowe: sprawa duszpasterstwa robotników oraz duszpasterstwo akademickie – dodał gość Telewizji Republika.


Źródło: telewizjarepublika.pl
Foto: telewizjarepublika.pl
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Komentarz tygodnia

Nasz Youtube

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Wydanie specjalne
Polska nszz solidarność polityka praca regiony więcej…