Olimpiada Solidarności. Oni dadzą świadectwo prawdzie!

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
III edycja Konkursu Olimpiada Solidarności 2015/2016 organizowana wśród młodzieży ponadgimnazjalnej znalazła swój finał w Krakowie, gdzie 16  trzyosobowych zespołów reprezentujących swoje województwa zmierzyło się w konkurencji prezentacji historycznej, jej obrony oraz egzaminu ustnego z wiedzy na temat historii najnowszej Polski.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Centrum Solidarności. Jak relacjonował przewodniczący jury prof. Jerzy Eisler poziom środowego egzaminu, który odbywał się w Nowohuckim Centrum Kultury, był tak wysoki, że różnice między drużynami wyniosły pół punktu.

To wasze zaangażowanie i ogromna wiedza sprawiły, że nie ma wśród was przegranych. To, że poznajecie najnowszą historię sprawi, że za kilkadziesiąt lat to wy będziecie świadkami historii, którzy zaświadczą jak było i jak  wydarzenia wpłynęły na dalszą historię naszego kraju i całej Europy – podkreślił.

Finałem zmagań konkursowych był wieczorny koncert zespołu „Raz Dwa Trzy”, który w tej edycji konkursu był też ambasadorem Olimpiady. 
 
Gala rozdania nagród odbyła się 16 czerwca w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Cenniejszym od nagród pieniężnych były inne laury - indeksy jednego z najważniejszych polskich uniwersytetów. Pierwsze miejsce zdobyli przedstawiciele województwa opolskiego, drugie uczniowie z województwa śląskiego, zaś trzecie przypadło ex aequo uczniom z województwa małopolskiego i zachodniopomorskiego. Członkowie jury zwracali uwagę, że triumfowali uczniowie nie pochodzący ze stolic województw, ale z mniejszych miejscowości.

Zwycięska drużyna, oprócz nagród indywidualnych, otrzymała także dla swych szkół specjalne statuetki wykonane przez studentów ASP w Gdańsku. Nagrody i dyplomy otrzymali też nauczyciele historii będący opiekunami drużyn.
Gratulacje finalistom konkursu złożył zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Jerzy Jaworski i Maciej Kopeć, wiceminister edukacji narodowej. Minister zaznaczył, że laureaci mają już tak dużą wiedzę o historii Solidarności i jej zasługach, że nie uwierzą żadnym hochsztaplerom nawołującym do przepraszania za Solidarność.

Byliście wczoraj przed obeliskiem w Nowej Hucie, w miejscu gdzie zastrzelono w trakcie manifestacji Bogdana Włosika. I ja, stojąc tam z wami, zdałem sobie sprawę, że w tym samym roku też miałem 20 lat i uczestniczyłem w takich samych wielotysięcznych manifestacjach, tylko że w Szczecinie. I w każdej chwili mogłem też spotkać jakiegoś esbeka, który wyciągnąłby broń i strzelił do mnie. Na tym polega wspólne budowanie współczesnej historii – powiedział.
 
Listy z gratulacjami do uczestników finału i ich nauczycieli przesłali przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda i Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego. W tegorocznej olimpiadzie wzięło ponad trzy tysiące uczniów.

Adam Zyzman

Fot. Adam Zyznam
 
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz