Prezydent obejrzał wystawę towarzyszącą ŚDM

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
W Muzeum Narodowym w Krakowie można od piątku oglądać jedyną oficjalną wystawę towarzyszą Światowym Dniom Młodzieży. Ekspozycja „Maria. Mater Misericordiae” odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezentuje najpiękniejsze wizerunki Marii - Matki Miłosierdzia.

Prezydent, który w piątek obejrzał wystawę, złożył serdeczne podziękowania organizatorom i kuratorom za jej przygotowanie i udostępnienie. We wpisie do księgi pamiątkowej w muzeum Andrzej Duda napisał, że jest to „wspaniała wystawa o wielkim wymiarze artystycznym i duchowym”.

Zgromadzone dzieła sztuki zostały sprowadzone z muzeów, kościołów i kolekcji prywatnych, głównie z Włoch.

Wśród 94 arcydzieł sztuki sakralnej znajdują się prace wybitnych artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich i niemieckich tworzących od XI do XVIII w., m.in. Donatello, Giotto di Bondone, Lorenzo Ghibertiego, Andrei Mantegni, Hansa Memlinga, Petera Paula Rubensa, Giorgio Vasariego czy Francisco Zurbarana. Na wystawie można zobaczyć m.in. XII-wieczną mozaikę z warsztatu działającego w Wenecji lub Rawennie oraz kopię Piety Michała Anioła z Watykanu. Dopełnieniem ekspozycji jest sześć obiektów z polskich kolekcji.

Temat wystawy jest nawiązaniem do ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia oraz do hasła Światowych Dni Młodzieży. Kuratorem wystawy ze strony polskiej jest prof. dr hab. Piotr Krasny, a ze strony włoskiej prof. Giovanni Morello.

Ekspozycja potrwa do 9 października. Jej organizatorami są: Muzeum Narodowe we współpracy z Fundacją Jana Pawła II dla Młodzieży. W trakcie ŚDM, od 26 do 31 lipca, wystawę będzie można oglądać od godz. 10 do 20.


Źródło: prezydent.pl
Foto: prezydent.pl (Fot. Bartosz Cygan / Pracownia Fotograficzna MNK) (1 / 3)

Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz