Imieniny:
Adrianny, Kazimierza, Wacława
Użytkowników on-line: 7

Szukaj na stronie

Najnowszy numerDolnośląska Solidarność upamiętniła bohaterów Czerwca

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
„40 lat temu robotnicy z ponad 90 zakładów pracy na terenie 24 województw upomnieli się o swoje prawa i stanęli przeciw systemowi zakłamania komunistycznej władzy” – napisała premier Beata Szydło w liście wystosowanym do uczestników odsłonięcia we Wrocławiu tablicy upamiętniającej wydarzenia z czerwca 1976 roku, w których uczestniczyło kilka tysięcy wrocławskich robotników. Inicjatorem tablicy jest Region Dolny Śląsk NSZZ Solidarność oraz Ośrodek Pamięć i Przyszłość.
 
25 czerwca 1976 roku tysiące robotników w całej Polsce poprzez strajki i uliczne manifestacje sprzeciwiło się podwyżkom cen artykułów żywnościowych. Do najdramatyczniejszych wydarzeń doszło w Radomiu oraz ursusie i Płocku. Wśród protestujących byli także robotnicy z wrocławskich zakładów tj. Pilmetu, Aspy, Hydralu i Polaru. Nie zapomniała o nich Solidarność. Dziś w rynku dzielnicy Psie Pole odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy. 
 
Premier Beata Szydło w swoim liście przypomniała, że w powszechnej świadomości Czerwiec 1976 roku kojarzy się głównie z Radomiem, Ursusem i Płockiem.

Nie można jednak zapomnieć o innych miastach; także we Wrocławiu pracownicy Pilmetu, Aspy, Hydralu i Polaru sprzeciwili się pogarszającym się warunkom życia i arogancji władzy” – wskazała szefowa rządu. 
 
Beata Szydło zwróciła uwagę na ogromną rolę jaką odgrywa Solidarność w budowaniu niepodległej Polski.

„Byliście i jesteście inicjatorami zmian, które wpływają na otaczającą nas rzeczywistość. Dawaliście i dajecie świadectwo odwagi i troski o ojczyznę” – zaznaczyła.
 
W dzisiejszej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, członkowie rodzin protestujących przed 40 laty robotników oraz mieszkańcy miasta. 
 
Kazimierz Kismo, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ Solidarność, podkreślił, że robotnicy i ich rodziny za to, że upomnieli się o godność ludzi pracy zapłacili wysoką cenę: – Zapłacili za to, że mieli odwagę upomnieć się o godność Polaków. (…) Nie ma wolności bez godności.
 
Po uroczystości w pobliskim gimnazjum odbyło się spotkanie, w czasie którego młodzież wykonała piosenkę Jacka Kaczmarskiego pt. „Mury” . Uczestnicy wysłuchali przemówienia kuratora dolnośląskiego Romana Koalczyka oraz wykładu prof. Włodzimierza Suleja, autora książki „Wybrali godność… Czerwiec 1976 we Wrocławiu”.
 
Więcej zdjęć z uroczystości dostępnych jest TUTAJ

IK

Fot. Region Dolny Śląsk NSZZ Solidarność
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Komentarz tygodnia

Nasz Youtube

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Wydanie specjalne
Polska nszz solidarność polityka praca regiony więcej…