Imieniny:
Jordana, Marcina, Róży
Użytkowników on-line: 17

Szukaj na stronie

Najnowszy numerRząd zredukuje emerytury byłym esbekom. 12 tys. nazwisk na liście MSWiA

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Przeciętne świadczenie to 4-6 tys. zł miesięcznie, generałowie dostają zaś 8,5 tys. zł., najwyższe emerytury sięgają nawet 22 tys. zł. Średnie wynagrodzenie emerytalne dla byłych funkcjonariuszy bezpieki to 3200 zł. Rząd zapowiada cięcia tych wynagrodzeń. Mają one nie odbiegać od emerytur w systemie powszechnym. Informację przekazało radio RMF FM.

Świadczenia emerytalne byłych esbeków są nawet 20 razy wyższe od emerytur, które dostają ich ofiary. Cięcie ich świadczeń emerytalnych oznacza, że byli esbecy dostaną emeryturę w wysokości co najwyżej 2100 złotych.

Jak ustaliło radio RMF FM, projekt redukcji emerytur, dotyczy około 12 tysięcy byłych funkcjonariuszy SB. Resort Spraw Wewnętrznych i Administracji jest zdania, że obniżka emerytur byłym esbekom przyczyni się do oszczędności w budżecie państwa. Według wyliczeń ministerstwa może to być kwota około ćwierć miliarda złotych rocznie.

Wiceminister Jarosław Zieliński, w wypowiedzi dla RMF FM zadeklarował, że nowelizacja nie jest wymierzona w  byłych milicjantów, którzy nie pracowali z bezpieką. – Chodzi o funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa w znaczeniu służb specjalnych PRL, ale to nie dotyczy milicji – tłumaczył.

Źródło: Telewizja Republika
Foto: Telewizja Republika

Tagi:

Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz

Tagi:

Komentarz tygodnia

Nasz Youtube

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Wydanie specjalne
Polska nszz solidarność polityka praca regiony więcej…