Imieniny:
Flicyty, Kajetana, Pauli
Użytkowników on-line: 12

Szukaj na stronie

Najnowszy numerPakiet Morawieckiego: Niewidzialną rękę rynku wesprzeć widzialną ręką państwa

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki przedstawił dziś Pakiet Ułatwień dla Przedsiębiorców. Pakiet zawiera propozycję ok. stu usprawnień dla firm, głównie mikro małych i średnich przedsiębiorstw. Usprawnienia dotyczą tempa rozpoznawania spraw administracyjnych, windykacji długów, uciążliwości kontroli, częstych zmian interpretacji prawa, czy przepisów prawa pracy.

Tak jak do tej pory państwo oczekujecie po Ministerstwie Rozwoju, że będziemy pokazywać wielkiej inwestycje, to chcę powiedzieć, że niemniej istotne od jakiejś jednej strzelistej inwestycji jest żmudna, mrówcza praca, która jest wykonywana pod kierunek ministra Haładyja. Dzień po dniu wyszukujemy drobne rzeczy - powiedział.

Wicepremier mówił także, że jednym z celów zmian jest tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy.

Chodzi o swoistą transakcję między państwem a przedsiębiorcami. Państwo będzie poprawiać otoczenie w jakim funkcjonują firmy, a przedsiębiorcy tworzyć wartościowe miejsca pracy
– zaznaczył Mateusz Morawiecki

Propozycje Ministerstwa Rozwoju obejmują m. in. propozycje usprawnień dotyczących kontaktów firm z urzędami: dążenie organu do polubownego załatwienia sprawy, dopuszczenie mediacji do postępowania, ochronę przed odpowiedzialnością za zdarzenia przeszłe, jeśli organ kontrolny zmieni interpretację prawa.

Część zmian dotyczy prawa pracy m. in podniesienia z 20 do 50 pracowników progów od których istniałby obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, ustalania regulaminu wynagradzania oraz regulaminu pracy, itd.

Chcemy niewidzialną rękę rynku wesprzeć widzialną rękę państwa, ale ta ręka państwa ma być przyjazna w tym sensie w jakim proklamujemy to w ramach naszego rządu, że ma to być państwo silne dla silnych i wyrozumiałe dla słabszych – powiedział Wicepremier Mateusz Morawiecki.

Wicepremier Morawiecki zaznaczył, że w najbliższych dniach i tygodniach konkretne projekty zmian w prawie zostaną przedstawione do konsultacji i uzgodnień.

Część zaś rozwiązań, np. prosta spółka akcyjna (nowa forma prawna, będąca połączeniem spółki z o.o. i akcyjnej), jest w fazie koncepcji i wymaga szerszej dyskusji z zainteresowanymi środowiskami.

Minister powiedział. że trwają również prace koncepcyjne nad nowymi zasadami płacenia składek przez przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze.

Ministerstwo zachęca do dzielenia się pomysłami na ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Własne pomysły można wysyłać na adres www.biznes.gov.pl/pomysly

ab
fot. M. Żegliński
Komentarz tygodnia

Nasz Youtube

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Wydanie specjalne
Polska nszz solidarność polityka praca regiony więcej…