Imieniny:
Jordana, Marcina, Róży
Użytkowników on-line: 7

Szukaj na stronie

Najnowszy numerPrezydent Andrzej Duda spotkał się z szefowa dyplomacji UE Federiką Mogherini

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Sptkanie odbyło się w w Pałacu Prezydenckim. Po spotkaniu prezydent Andrzej Duda powiedzial, że rozmowy dotyczyły Partnerstwa Wschodniego oraz współpracy między UE a NATO w kontekście szczytu NATO.

Prezydent Andrzej Duda powiedział po spotkaniu:
Rozmawialiśmy również o relacjach Unia Europejska – Rosja. Bardzo dziękuję pani minister za nasze wspólne stanowisko, które jest jednoznaczne: Sprawą absolutnie podstawową jest przestrzeganie prawa międzynarodowego i w tym kontekście musimy tę sprawę rozpatrywać. Istotna jest realizacja porozumień mińskich i normalizacja sytuacji na Ukrainie, tak aby ten kraj uzyskał kontrolę nad swoimi granicami. Także w tym kontekście należy patrzeć na kwestię sankcji wobec Rosji. Takie, w moim przekonaniu, powinno być stanowisko Unii Europejskiej.

Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Federica Mogherini powiedziała po spotkaniu:
pracujemy nadal nad wspólną deklaracją, prace postępują dobrze, gdyż współpracujemy z NATO w wielu wspólnych dziedzinach, szczególnie jeśli chodzi o zagrożenia hybrydowe, nasze działania wojskowe także w basenie Morza Śródziemnego, Egejskiego, a szczególną uwagę zwracamy na zagrożenia cybernetyczne.

Federica Mogherini dodała, że rozmowy z prezydentem Dudą dotyczyły też "wielu kryzysów, które istnieją wokół UE" i roli Polski w "rozwiązaniu niektórych z tych kryzysów, a także zapobiegania innym". Mogherini wymieniła w tym kontekście kryzys na Ukrainie podkreślając, że UE nadal uważa, że wszystkie strony muszą wdrożyć porozumienia mińskie.

W związku z wizytą w Polsce na Twitterze Federica Mogherini napisała:
Polska jest bardzo mocnym państwem członkowskim UE, bardzo silnym członkiem rodziny. Wiem, że w sprawie Ukrainy zawsze możemy liczyć na Polskę.

ab
fot. Kancelaria Prezydenta
Komentarz tygodnia

Nasz Youtube

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Wydanie specjalne
Polska nszz solidarność polityka praca regiony więcej…