Imieniny:
Adrianny, Kazimierza, Wacława
Użytkowników on-line: 3

Szukaj na stronie

Najnowszy numerCIECH S.A. – CBA szuka kolejnych dokumentów

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego wkroczyli dziś rano do menadżerów spółek związanych z prywatyzacją Ciech S.A. – ustaliła Telewizja Republika ze źródeł zbliżonych do śledztwa.

Na polecenie Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej agenci CBA zażądali wydania rzeczy od menadżerów dwóch spółek. Przeszukania zaplanowano w blisko 10 miejscach przede wszystkim w Warszawie. Już wcześniej agenci CBA szukali dokumentów w sprawie tej transakcji w siedzibie Kulczyk Investment oraz w siedzibie Ciech S.A oraz u byłego już szefa Giełdy Papierów Wartościowych Pawła Tamborskiego.

Przypomnijmy, że Telewizja Republika już w lutym ubiegłego roku informowała o domniemanej korupcji przy prywatyzacji Ciech S.A. Ujawniliśmy wówczas meldunki CBA z których wynikało, że biznesmen Marek Falenta przekazał tej służbie informację o spotkaniu Piotra Wawrzynowicza z wiceministrem Skarbu Rafałem Baniakiem. „Podczas nieformalnych spotkań Piotra Wawrzynowicza z wiceministrem Skarbu Państwa Rafałem Baniakiem doszło do złożenia propozycji korupcyjnej i przekazania korzyści majątkowej. Informacje od oźi (ososbowe źródło informacji – przyp. Red.)wskazują, że do spotkań Wawrzynowicza i Baniaka dochodziło kilkukrotnie w maju i czerwcu br. w lokalu w Warszawie. Podczas tych spotkań Piotr Wawrzynowicz działając w imieniu Jana Kulczyka napisał na kartce papieru kwotę korzyści majątkowej, którą zaakceptował Rafał Baniak. Następnie w tym samym lokalu i towarzystwie Rafał Baniak uczestniczył w imprezach z alkoholem, rachunki każdorazowo wynosiły kilkanaście tysięcy złotych. (…) Prefekt ustalił, że Piotr Wawrzynowicz pozostaje w bliskich relacjach osobistych z córką Jana Kulczyka. Wielokrotnie pośredniczył w rozmowach z politykami i przedstawicielami administracji rządowej. Jan Kulczyk ma do niego zaufanie. Z informacji oźi wynika również, że Rafał Baniak sprawia wrażenie, że ma poparcie ministra Spraw Wewnętrznych Bartosza (naprawdę Bartłomieja - przyp red.) Sienkiewicza (bdb). Oźi przypomniał, że Piotr Wawrzynowicz jest znany z tego, że kupował i pożyczał ekskluzywne zegarki Sławomirowi Nowakowi. Prefekt poinformował, że Piotr Wawrzynowicz poprzez bliskie kontakty, wręcz zażyłość ze Sławomirem Nowakiem doprowadził do nawiązania bliskich relacji Jana Kulczyka z premierem Donaldem Tuskiem” –  czytamy w meldunku CBA.

Prowadzone od kwietnia 2015 roku śledztwo w tej sprawie ma na celu wyjaśnienie m.in., czy nie doszło do przekroczenia uprawnień, korupcji lub prania pieniędzy. Dotyczy "niedopełnienia ciążących obowiązków i nadużycia udzielonych uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi Skarbu Państwa w związku ze zbyciem przez SP w odpowiedzi na publiczne wezwanie KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments 37,9 proc. akcji Ciech SA za kwotę nie mniejszą niż 619 mln zł, czym wyrządzono państwu szkodę majątkową w wielkich rozmiarach".

W grudniu ubiegłego roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała druzgocący raport w sprawie zbycia akcji Ciech S.A. „W ocenie NIK Ministerstwo Skarbu Państwa dopuściło się niegospodarności i braku należytej dbałości o interes Skarbu Państwa podczas prywatyzacji spółki Ciech SA.” – czytamy w komunikacie NIK.

Na obecnym etapie postępowania prokuratorskiego nikomu nie postawiono jeszcze zarzutów.

Źródło: Telewizja Republika

Tagi:

Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz

Tagi:

Komentarz tygodnia

Nasz Youtube

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Wydanie specjalne
Polska nszz solidarność polityka praca regiony więcej…