Imieniny:
Beaty, Juliana, Wincentego
Użytkowników on-line: 44

Szukaj na stronie

Najnowszy numerRuszył pierwszy polski projekt archeologiczny w Omanie

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Starożytne relikty budowli obronnych i monumentalnych grobowców bada zespół warszawskich archeologów w rejonie miejscowości Qumairah w Omanie na Półwyspie Arabskim. Oman jest krajem słabo rozpoznanym pod względem archeologicznym. Regularne wykopaliska rozpoczęły się w tym kraju dopiero w latach 70. XX wieku - wyjaśnia w rozmowie z PAP dr Łukasz Rutkowski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW), kierownik prac terenowych. Projekt prowadzi prof. Piotr Bieliński.

Miejsce prac zostało zaproponowane polskim specjalistom przez omańską służbę starożytności, z uwagi na to, że dotąd nie było objęte żadnymi badaniami archeologicznymi. Dlatego pierwszy sezon prac, który odbył się pod koniec 2015 roku, upłynął na tzw. survey'u. W jego ramach naukowcy zainwentaryzowali część widocznych w terenie obiektów architektonicznych i wykonali wstępne plany obszaru.

Odnotowaliśmy konstrukcje z różnych okresów - począwszy od neolitu a skończywszy na takich sprzed kilkuset lat. Szczególnie interesujące są dwie wieże stojące przy wejściu do badanej przez nas doliny, które być może pełniły funkcję obronną - dodaje naukowiec.

W czasie najbliższego wyjazdu, który odbędzie się jesienią br., naukowcy planują rozpocząć wykopaliska. Skupią się na rozpoznaniu cmentarzyska okrągłych kamiennych grobowców o średnicy ok. 10 m, które najprawdopodobniej w swej oryginalnej postaci przybierały formę wieży. Wiek tych konstrukcji wstępnie oszacowano na ok. 5 tys. lat. Badacze będą również poszukiwać pozostałości osad, które należy łączyć z czasem funkcjonowania cmentarzyska. Zdaniem badaczy konstrukcje te są przykryte ruinami późniejszych zabudowań.

Dr Rutkowski nie wyklucza, że badana górska dolina pełniła ważną rolę w starożytnym handlu, o czym świadczy jej położenie na szlaku lądowym w połowie drogi pomiędzy Zatoką Perską a Oceanem Indyjskim. Ze starożytnej krainy Magan (identyfikowanej z dzisiejszym Omanem) importowano do Międzyrzecza miedź - wynika z mezopotamskich źródeł pisanych.

PAP - Nauka w Polsce 

Fot. http://morguefile.com

Tagi:

Tagi:

Komentarz tygodnia

Nasz Youtube

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Wydanie specjalne
Polska nszz solidarność polityka praca regiony więcej…