Imieniny:
Albina, Antoniny, Radosławy
Użytkowników on-line: 6

Szukaj na stronie

Najnowszy numerCel: uratować media publiczne

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Niezależne finansowo i politycznie media są celem tzw. dużej ustawy medialnej. Mówił o tym Krzysztof Czabański, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w czasie wysłuchania publicznego dotyczącego ustawy. Nad jej projektem będą pracowali teraz posłowie w podkomisji powstałej przy sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Otwierając wysłuchanie publiczne poseł Elżbieta Kruk, przewodnicząca komisji kultury wyjaśniła, że złożono trzy wnioski o wysłuchanie publiczne w sprawie tzw. dużej ustawy medialnej.

– Przypominam, że pierwsze czytanie tych ustaw odbyło się już na posiedzeniu Sejmu. Ustawy te zostały skierowane do komisji kultury i środków przekazu. Zgodnie z regulaminem prace nad szczegółowym rozpatrzeniem tych projektów mamy prawo podjąć dopiero po wysłuchaniu państwa propozycji i uwag do tych ustaw, dlatego też dopiero po tym wysłuchaniu na tym posiedzeniu Sejmu, Komisja Kultury i Środków Przekazu powoła podkomisję do rozpatrywania tych projektów – zaznaczyła posłanka PiS.

Z kolei minister Czabański zwrócił uwagę na katastrofalną sytuację mediów publicznych. Odnosząc się do argumentów przeciwników ustawy zwrócił uwagę, że przez ostatnie osiem lat nie zrobiono nic, co poprawiłoby ich kondycję.

Niezależnie od poglądów politycznych wszyscy z państwa uważaliście, że z mediami należy zrobić coś generalnego i je naprawić.

Przez ostatnie lata, jak wszyscy wiemy, przez poprzedni rząd one były świadomie niszczone. Bardzo skutecznie osłabiane i zostały zdewastowane programowo, finansowo i kadrowo – zaznaczył.

Współautor projektu ustawy zwrócił uwagę, że niezależnie od poglądów politycznych uczestnicy wysłuchania publicznego wskazują, że media należy naprawić.

Media są w stanie katastrofalnym i musimy je uratować. Każda uwaga, która ten projekt ulepszać jest przyjmowana z wdzięcznością. Naszą intencją jest zbudowanie mediów niezależnych finansowo i mediów niezależnych politycznie – podkreślił Krzysztof Czabański.

W wysłuchaniu publicznym udział wzięli politycy oraz przedstawiciele ponad siedemdziesięciu instytucji, organizacji i stowarzyszeń zainteresowanych zmianami w mediach publicznych. Wśród obecnych w Sejmie jest m.in. Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przedstawiciele Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, Fundacji Niezależne Media, Komitetu Obrony Demokracji, Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, czy Poczty Polskiej SA.

Tzw. duża ustawa medialna autorstwa Prawa i Sprawiedliwości zawiera trzy projekty ustaw: o mediach narodowych, o składce audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające dwie pierwsze ustawy. Najwięcej emocji wzbudza projekt zakładający powszechną składkę audiowizualną, która została zaproponowana w wysokości 15 zł. Autorzy projektów mają nadzieję, że ustawa zostanie przyjęta w drugiej połowie czerwca br.

 

O mediach narodowych w „Tygodniku Solidarność” pisaliśmy w artykule dostępnym TUTAJ.


Izabela Kozłowska

Fot. Tomasz Gutry

Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Komentarz tygodnia

Nasz Youtube

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Wydanie specjalne
Polska nszz solidarność polityka praca regiony więcej…