Imieniny:
Adrianny, Kazimierza, Wacława
Użytkowników on-line: 14

Szukaj na stronie

Najnowszy numerOd dziś zbiórka eksponatów dla Muzeum Historii Polski

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Na antenie programu I Polskiego Radia, dyrektor Muzeum Historii Polski, Robert Kostro, ogłosił rozpoczęcie akcji zbierania pamiątek dla powstającego muzeum. Jak podkreślił, inicjatywa „Małe Wielie Historie“ ma być dziełem wspólnym różnych środowisk.

Dyrektor zaapelował do wszytkich Polaków o przynoszenie posiadanych zabytkowych przedmiotów, takich jak rzeczy codziennego użytku, przedwojenne pamiątki, stare plakaty filmowe, czy nawet kartki żywnościowe z czasów PRL-u. 
- Chcemy zaangażować ludzi, Polaków, w tworzenie tego muzeum. To nie jest inicjatywa tylko państwowa, ani inicjatywa środowiskowa. To musi być dzieło różnych środowisk - powiedział Robert Kostro. - Nie chodzi tylko o wartościowe rzeczy. Oczywiście bardzo ważne znaczenie z punktu widzenia historycznego mają często rzeczy codziennego użytku. To wszystko tworzy opowieść o historii Polski - dodał. 
Akcja rozpoczyna się w sobotę 14 maja, w warszawskiej Galerii Kordegarda, należącej do Narodowego Centrum Kultury.
 
Będzie można także zobaczyć dotychczas pozyskane eksponaty. Są to darowizny, przedmioty zakupione przez muzeum, a także będące depozytami od innych instytucji. Jednym z nich jest oryginalny rękopis „Warszawianki“, udostępniony przez Bibliotekę Narodową.
 
Przedmioty mają być wykorzytywane nie tylko w ekspozycjach stałych, ale też czasowych wystawach czy celach edukacyjnych. 
 
Zbiórki eksponatów mają być organizowane także m.in. w Muzeum Śląskim w Katowicach, w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, oraz w Muzeum Miejskim w Łodzi.
 
Jak powiedział Robert Kostro, oficjalne zakończenie zbiórki planowane jest na 11 listopada. Jednak, jak podkreślił, jeśli ktoś będzie chciał przekazać pamiątki w późniejszym okresie, będzie to oczywiście możliwe. 

Szczegóły akcji na stronie  http://muzhp.pl
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Komentarz tygodnia

Nasz Youtube

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Wydanie specjalne
Polska nszz solidarność polityka praca regiony więcej…