Dzisiaj do Polski przyjedzie sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland, a we wtorek z wizytą w Warszawie będzie przebywać wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
Politycy mają rozmawiać z przedstawicielami polskich władz o sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz o opinii Komisji Weneckiej. Dzisiaj sekretarz generalny RE ma spotkać się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło, ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim oraz ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.
W opinii z 11 marca Komisja Wenecka oskarżyła o wywołanie kryzysu konstytucyjnego w Polsce zarówno obecną większość sejmową pod przewodnictwem PiS, jak i poprzednią koalicję Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zdaniem Komisji ostatnie zmiany w ustawie o TK paraliżują tę instytucję i mogą doprowadzić do podważenia i osłabienia zasad demokracji.
9 marca TK w składzie 12-osobowym orzekł, że nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjna w kilku punktach. Zdanie odrębne do wyroku złożyli sędziowie Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski. Jeszcze przed wydaniem orzeczenia portal wPolityce.pl poinformował, że projekt wyroku od przeszło dwóch tygodni był już gotowy. Według dziennikarzy serwisu, mieli do niego wgląd m.in. posłowie PO. Dokument miał być przez nich poprawiany i komentowany.
Zgodnie z grudniową nowelą przyjętą przez Sejm TK powinien orzekać w składzie minimum 13 sędziów. Przedstawiciele rządu oświadczyli, że wyrok z 9 marca wydano z pogwałceniem prawa, dlatego można go uznać jedynie za stanowisko bądź komunikat Trybunału, który nie może być opublikowany w Dzienniku Ustaw.
fot. Flickr/ Saeima/ CC BY-SA 2.0