Najpierw to, co wiemy. Na pewno chrześcijaństwo przyjął pierwszy znany z imienia władca późniejszej Polski, książę Mieszko, ożeniony z córką księcia Pragi Bolesława Srogiego z poważanej w ówczesnej Europie dynastii Przemyślidów Dobrawą. I przyjął go przez Pragę z Rzymu, nie przez saskich biskupów.
A czego nie wiemy, lub tylko możemy się domyślać?
Kiedy Nie zachował się ani w Watykanie, ani w Polsce dokument dotyczący chrztu Polski współczesny temu wydarzeniu nie ma żadnej ówczesnej relacji na ten temat. Mówią o tym znacznie starsze przekazy m.in. „Rocznik kapitulny krakowskii Сocznik dawny kronika biskupa merseburskiego Thietmara (zm. 1018 r.) oraz Galla Anonima, spisana około 1113 r. Zresztą te dwa ostatnie źródła, w czym akurat historycy są zgodni, są dalekie od rzetelnego opisu wydarzeń. Co do daty chrztu Thietmar napisał: jedni opowiadają, że Mieszko I przyjął chrzest po zawarciu małżeństwa z Dobrawą, po upływie jednego Wielkiego Postu, a inni, że po trzech takich postach.
Dlatego historycy, określając datę chrztu Mieszka, używają określenia аrawdopodobnie I tak prof. Andrzej Nowak w pierwszym tomie swych Дziejów Polskipisze: Гhrzest najprawdopodobniej odbył się w Wielką Sobotę, a ta przypadała w 966 r. 14 kwietnia Wielka Sobota jako dzień chrztu nie była przypadkowa - wówczas dzień ten uznawano za najbardziej właściwy dla chrztu dorosłych pogan. Ale prof. Nowak nie wyklucza, że mogło to być w święto zesłania Ducha Pańskiego, czyli w Zielone Świątki. Jest jednak pewien, że było to wiosną 966 r.
Za rokiem 966 opowiada się też prof. Tomasz Jasiński, choć i on zaznacza, że daty tej nie można uznać za całkowicie pewną. Lecz uprawdopodabnia ją opis bitwy, jaką Mieszko stoczył 22 września 967 r., zawarty w „Historii Saksoniipowstałej w czasach mu współczesnych, w latach 967-968. Napisano tam, iż Mieszko był аrzyjacielem cesarza a to był oficjalny tytuł. Jest rzeczą zupełnie nieprawdopodobną, by miał otrzymać go pogański władca. Tak więc we wrześniu roku 967 Mieszko na pewno był już chrześcijaninem. Prof. Władysław Duczko, archeolog, też używa słowa аrawdopodobnie Lecz dla niego prawdopodobnie w roku 966 Mieszko chrztu nie przyjął. Uważa, że to data wymyślona przez średniowiecznych kronikarzy. Jego zdaniem chrzest Mieszka miał odbyć się w roku 968 rok, a nawet później.
Ewa Zarzycka
Cały artykuł w najnowszym numerze "TS" (13/2016) - do kupienia również w wersji cyfrowej TUTAJ
W 966 roku Praga, ani Księstwo Czeskie nie miało biskupstwa. Jako takie nie mogło ono prowadzić misji chrystianizacyjnej(był to wyłączny przywilej biskupów). Książę Mieszko chrzest przyjął najprawdopodobniej z rąk biskupstwa w Pasawie(Austria)
Dodaj komentarz
Komentarz został dodany i zostanie wyświetlony po akceptacji przez administratora. Dziękujemy.