Strona pracowników oraz strona pracodawców Rady Dialogu Społecznego podjęły uchwałę w sprawie polityki klimatycznoenergetycznej Unii Europejskiej oraz systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS).
Wedle stron redukcję emisji gazów cieplarnianych należy wdrażać globalnie i kompleksowo, jednak ze zróżnicowaną intensywnością i dynamiką we wszystkich państwach. A ochrona klimatu ma jedynie tylko wtedy sens i jest skuteczna, gdy kraje podpiszą się pod dobrowolnie przyjętymi zobowiązaniami, sprawiedliwie i adekwatnie do własnych możliwości. To są te zasady, które wyrażone zostały i leżą u podstaw stanowiska uchwalonego podczas Konferencji COP21 w Paryżu.
Jednak unijne postanowienia nie są spójne z konkluzjami COP21 i daleko od nich odbiegają. Podobnie jak nowy kształt i funkcjonowanie systemu EU ETS w ramach tzw. pakietu letniego. Największe skutki polityki klimatyczno-energetycznej i nadmiernego eksponowania celów klimatycznych odczują kraje, w których węgiel odgrywa kluczową rolę w procesach przetwarzania energii. A do takich krajów zalicza się Polska, gdzie produkcja energii elektrycznej i ciepła scentralizowanego oparta jest praktycznie w całości na węglu.
Anna Szkutnik
Cały artykuł w najnowszym numerze "TS" (13/2016) - do kupienia również w wersji cyfrowej TUTAJ